W wakacje nie ma nudy

Co roku w wakacje przybywa Ochotniczym Hufcom Pracy podopiecznych. Poszczególne jednostki w całym kraju otwierają swoje podwoje dla dzieci i młodzieży oferując atrakcyjne propozycje spędzenia czasu wolnego.

Lubelska WK

Wychowankowie świetlicy środowiskowej w Lublinie od początku wakacji aktywnie uczestniczą w organizowanych zajęciach. Dla dzieci przygotowano wyjścia do sali zabaw „Latająca Owca”, kina czy wycieczkę nad Zalew Zemborzycki. Najmłodsi spędzili też czas w Centrum Arteterapii w Lublinie, gdzie uczestniczyli w warsztatach artystycznych mając możliwość rozwijania swoich talentów.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w świetlicy było spotkanie z młodzieżą z Litwy, Gruzji i Polski biorącą udział w wymianie międzynarodowej, która odbywa się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim. Wspólne gry i zabawy utrwaliły nowe znajomości, które pozostaną w pamięci przez długi czas.

 

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie

Świetlica środowiskowa działająca przy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie zorganizowała półkolonie, podczas których dzieci uczestniczyły w zabawach i grach świetlicowych, zajęciach sportowych i informatycznych, konkursach, zajęciach terenowych, plastycznych, rękodzielniczych, warsztatach teatralnych i muzealnych, a także warsztatach decoupage.

Dzieci wzięły też udział w wycieczkach do Teatru Pinokio oraz Muzeum w Pałacu Herbsta w Łodzi. Każdy wyjazd był połączony z tematycznymi warsztatami: „Pantomima”, „Improwizacja aktorska”, „Wśród dam i gentelmenów”, w czasie których młodzi ludzie mogli wykazać się kreatywnością, wyobraźnią, własną twórczością i pomysłowością.

   

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty decoupage oraz rękodzielnicze. Podopieczni zgłębiali m.in. tajniki różnorodnych technik oryginalnego zdobienia przedmiotów codziennego użytku oraz przygotowywali bukiety z cukierków, bransoletki z koralików oraz dekoracje na płaskich formach drewnianych. Uczestniczyły także w zajęciach profilaktycznych na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego, które poprowadził zaprzyjaźniony z Centrum dzielnicowy z Komisariatu Policji w Strykowie mł. asp. Dawid Błażejewski. Na zakończenie półkolonii odbyły się gry i zabawy przy muzyce, malowanie buziek farbami oraz wspólne tańce.

Program półkolonii uwzględniał potrzeby, możliwości rozwojowe, wiekowe i zainteresowania wychowanków. Zajęcia miały na celu nie tylko bezpieczne i miłe spędzenie czasu, ale pobudzanie wyobraźni dzieci oraz inspirowanie do twórczej, kreatywnej ekspresji, kształtowanie właściwej postawy sportowej w myśl powiedzenia „ruch to zdrowie”, wzmacnianie umiejętności współdziałania w grupie, a także właściwego komunikowania się z innymi ludźmi.

Półkolonie zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Strykowie.

Małopolska WK

Wśród atrakcji, jakie na czas wakacji przygotował 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie znalazł się rejs po Wiśle, wizyta na torze gokartowym Elikart mieszącym się na Zabłociu, a także wycieczka do krakowskiego Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego oraz Laserowego Parku Rozrywki. Z kolei uczestnicy 6-8 Hufca Pracy w Krakowie wędrowali trasą historii Podgórza. Wycieczka rozpoczęła się od wyjścia na wzgórze Lasoty, gdzie w pięknych plenerach młodzież obejrzała wieżę artyleryjską oraz pobliski kościół pod wezwaniem św. Benedykta. Schodząc w dół odwiedziła Park im. Wojciecha Bednarskiego położony na Krzemionkach Podgórskich. Kolejnym punktem była wizyta w kościele św. Józefa usytuowanym na ulicy Zamoyskiego, gdzie uczestnicy zwrócili uwagę na jego zabytkowe wnętrza. Na koniec młodzież podziwiała Rynek Podgórski oraz wyróżniające się obiekty – Dom pod Jeleniami, Dom pod Czarnym Orłem oraz Białym Orłem, który w przeszłości stanowił funkcję Podgórskiego Ratusza. Ponadto w ramach „Akcji Lato 2017” wzięła udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w Parku Trampolin „Go Jump”.

Aktywnie spędzili też czas podopieczni OHP z Proszowic, którzy brali udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Przygotowano dla nich też gry planszowe, łamigłówki, projekcję filmów edukacyjnych oraz wyjście na tor gokartowy.

W innym małopolskim hufcu – w Myślenicach – młodzi ludzie uczestniczyli w prelekcji na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz warsztatach tworzenia tradycyjnych pająków ludowych, zwiedzili wystawę plenerową ,,Twarze Folkloru”, jak również wędrowali trasą zieloną z Myślenic do Rudnika.

Podczas wakacji w Hufcu Pracy w Wadowicach zorganizowano wyjście do Muzeum Miejskiego na wystawę pt. „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło”. Wśród licznych eksponatów młodzi ludzie mogli zobaczyć zachowane pamiątki m.in. XVI- i XVII-wieczne mapy Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego, XVI-wieczny dokument fundacyjny na rzecz wadowickiego kościoła oraz jedną z nielicznych w Polsce – skarbonkę żydowskiego bractwa pogrzebowego.

Uczestnicy dąbrowskiego hufca wzięli udział w niezwykłym koncercie zorganizowanym w Ośrodku Spotkania Kultur. Koncert Muzyki Duszy rozpoczął tegoroczne świętowanie Dni Dąbrowy Tarnowskiej. Na scenie wystąpili młodzi, zdolni artyści związani z Dąbrowskim Domem Kultury. Koncert przebiegał pod dyktando artystyczne poezji Czesława Miłosza.

  

Młodzież z Hufca Pracy w Bochni udała się z wychowawcami na wycieczkę do Krakowa, której głównym celem było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego, a podopieczni Hufca Pracy w Niepołomicach odwiedzili kino, gdzie obejrzeli najnowszy film Juliusza Machulskiego pt. „Volta”.

Jednym z punktów programu letniego wypoczynku w Hufcu Pracy w Limanowej było spotkanie w Limanowskim Domu Kultury z Karolem Wójcickim, miłośnikiem astronomii, znanym popularyzatorem nauki o kosmosie i cenionym dziennikarzem. Licznie zgromadzona młodzież miała okazję poznać człowieka, którego pasją jest nie tylko przestrzeń kosmiczna, ale również upowszechnianie wiedzy o niej wśród młodego pokolenia. Słuchacze zostali wprowadzeni w kosmiczny świat gwiazd, planet i komet poprzez profesjonalne zdjęcia, publikacje oraz niezwykle ciekawy sposób opowiadania o wszechświecie.

Również w małopolskich ośrodkach szkolenia i wychowania wakacje przebiegają aktywnie. W Trzebini odbyły się zajęcia sportowe na pobliskim boisku orlik, które zakończył mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy tegorocznymi absolwentami a uczestnikami kontynuującymi naukę w nowym roku szkolnym. Wychowankowie Ośrodka w Lanckoronie wybrali się z kolei do Wadowic na pływalnię Delfin oraz na kręgielnię bowlingową, gdzie rozegrano turniej.

Wielkopolska WK

Wyjątkowe atrakcje na czas letniego wypoczynku przygotowano w Hufcu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. Najpierw grupa młodzieży brała udział w pokazie przygotowanym przez zawodnika akrobatyki sportowej Szymona Dycfelda. Mogła zapoznać się z zasadami i ćwiczeniami potrzebnymi do uprawiania tej dyscypliny oraz sprawdzić swoje umiejętności. Kolejnego dnia młodzi ludzie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których dominowała sztuka składania papieru – origami, czyli odpowiedniego składania kartek papierowych, kół, kwadratów, prostokątów i figur różnej wielkości i koloru, formowania z nich modeli.

Miłośnicy natury i fani dwóch kółek wybrali się na wycieczkę rowerową do Antonina, wiodącą doliną górnej Baryczy. Podczas jazdy ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Wydymacz” podziwiano ciekawe gatunki fauny i flory, z których wiele stanowi pomniki przyrody. Uczestnicy rajdu zwiedzili miejsce, któremu patronuje Fryderyk Chopin – Pałac Myśliwski (zdjęcie u góry) oraz neoromański kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej wraz z podziemiami, gdzie znajdują się groby książąt Radziwiłłów. W drodze powrotnej młodzież zatrzymała się nad zalewem „Lido”.

W planie letniego wypoczynku w Hufcu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim były też zajęcia z tenisa ziemnego na korcie przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz karaoke. Kolejne atrakcje czekają na młodzież w przez cały okres wakacji.

   

Kadra Hufca Pracy w Krotoszynie przy współpracy z Zarządem Miejskim Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizowała dla dzieci z hufcowej świetlicy środowiskowej oraz dzieci z Krotoszyna i okolic wakacje pod hasłem „W wakacje nie ma nudy”. Przygotowana przez wychowawców oferta wypoczynku miała na celu nie tylko efektywne zagospodarowanie czasu wolnego, ale także rozwój zainteresowań, pogłębienie wiedzy ogólnej oraz zapobieganie uzależnieniom.

Wychowawcy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne, podczas których poprzez zabawę uczyli zachowań asertywnych oraz dawali wskazówki, jak należy zachowywać się i reagować, aby ustrzec się przemocy i przyjmowania używek. Dzieci poznały też piramidę żywieniową podczas zajęć na temat zdrowego odżywiania. Razem z opiekunem, pamiętając o zasadach BHP, przygotowały zdrowe przekąski z owoców.

   

Wyjątkowo atrakcyjny był wyjazd do Westernlandu (zdjęcie u góry), gdzie grupa uczestniczyła w programie edukacyjnym pn. „Świat Dzikiego Zachodu” poznając życie Indian, ucząc się wypłukiwania złota oraz próbując okiełznać byka, by pod koniec usiąść przy wspólnym ognisku. W innym dniu odbyła się wycieczka do Stęszewa do Parku Edukacyjno-Rozrywkowego na warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Po zajęciach czekał na dzieci plac pełen dmuchanych pałaców oraz spacer po pięknym obiekcie Deli Parku. Organizatorzy nie zapomnieli o znaczeniu sportu dla zdrowia. Były wyjścia na basen i do kręgielni, a także gra w bilard. Codziennie oferowano dzieciom ciepły posiłek.

Świętokrzyska WK

Dla uczestników hufca ze Skarżyska Kamiennej zorganizowano wycieczkę do Kazimierza Dolnego, gdzie mogli podziwiać między innymi bogato zdobione kamienice Przybyłów czy architekturę kościołów. Zajrzeli do licznych galerii malarskich i uwiecznili swój pobyt w Kazimierzu pamiątkowym zdjęciem przy legendarnej studni. Zdobyli również Wzgórze Trzech Krzyży, które porasta chroniona rzadka roślinność. Trzy krzyże zaś upamiętniają ofiary cholery z XVIII wieku. Stamtąd można podziwiać panoramę miasta i okolicy przeciętej wstęgą Wisły, co jest najbardziej znanym widokiem Kazimierza. Na zakończenie wycieczki skarżyska młodzież popłynęła w rejs statkiem po Wiśle, a wychowawca Justyna Warwas przypomniała uczestnikom o tym, że królowa polskich rzek obchodzi właśnie swój rok z okazji pierwszego flisu.

   

Do Krakowa i Zatoru pojechała z kolei grupa młodzieży z Hufca Pracy w Kielcach. Wyjazd był nagrodą dla osób mających najlepsze wyniki w nauce i zaangażowanych w życie hufca. W Krakowie uczestnicy zwiedzili m.in. Kopiec Kościuszki usypany w 1823 roku dla uczczenia pamięci generała Tadeusza Kościuszki podziwiając rozpościerający się ze wzgórza wspaniały widok. Młodzież obejrzała również wystawy będące dla nich doskonałą lekcją historii. Po niej przyszedł czas na zabawę w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, który jest największym parkiem rozrywki w Polsce, oferującym atrakcje przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Uczestnicy zainteresowali się szczególnie kolejkami górskimi Mayan i F1, rozpędzającymi się w czasie 2-3 sekund, Dragonem – odwróconą kolejką górską z pociągami poruszającymi się pod torem oraz Tsunami Dropper, czyli wieżą swobodnego spadku z wysokości ok. 40 metrów. Po obiedzie odbyła jeszcze projekcja filmu w kinie 7D.

W Hufcu Pracy w Końskich młodzież spędza czas na zajęciach w ramach trzech kół zainteresowań: kulinarnym, sportowym i plastycznym. W czasie zajęć kulinarnych przygotowuje desery ze świeżych, sezonowych owoców, galaretek i serów. Na plastycznych – wykonuje witraże farbami do malowania na szkle. Sportowo zaś rozwija się w nowo otwartej siłowni lub na boisku.

Podkarpacka WK

W Hufcu Pracy w Przemyślu przygotowano dla młodzieży nie tylko ofertę wypoczynku, ale i kursów w Rejonowym Ośrodku Szkolenia Zawodowego Młodzieży. Z młodzieżą spotkała się też pośrednik pracy asystent EURES z przemyskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży informując o możliwości pracy poza granicami kraju, warunkach życia i pracy w krajach UE/EOG oraz przedstawiając oferty zatrudnienia. Doradca zawodowy przeprowadził z kolei specjalne testy, określające predyspozycje zawodowe analizując z młodymi ludźmi ich zainteresowania, które mają wpływ na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Organizatorzy pokazali także film pt. „Miasto Turystyczne – Twierdza Przemyśl”, przedstawiający niezwykłe walory turystyczne miasta oraz ponadtysiącletnią historię grodu nad Sanem. Projekcja była wprowadzeniem do realizowanego w hufcu autorskiego programu pt. „Przemyskie wakacje z historią”, który ma m.in. na celu rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania historią własnego regionu.

Ciekawe wydarzenie zorganizowano w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. Dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej zostały zaproszone na mini recital doktorantki Śląskiej Akademii Muzycznej w Katowicach sopranistki z Chin Aixin Ge. Przed recitalem wystąpił profesor Eugeniusz Sąsiadek, który opowiedział dzieciom o sztuce operowej. Aixin Ge zaśpiewała po włosku pieśń Ave Maria oraz pieśń w swoim ojczystym języku.

 

 

 

Łódzka WK

„Podziel się zdrowiem” to program edukacyjno-profilaktyczny realizowany w wakacje przez młodzież z Hufca Pracy w Sieradzu dla osób niepełnosprawnych, członków wspólnoty „Wiara i światło”. Stowarzyszenie to skupia osoby niepełnosprawne i ich rodziny od wielu lat, organizując m.in. od roku 1999 letnie turnusy wakacyjne dla dzieci w ośrodku MOSiR w Rudzie pod Sieradzem. W tym roku uczestnicy OHP włączyli się w przygotowanie zajęć dla dzieci w ramach realizacji autorskiego programu. Były to zajęcia integracyjne z komunikacji, gry oraz zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne według baśni Andersena. Dzieci z entuzjazmem i ufnością przywitały nowych przyjaciół z OHP, a oni mogli przekonać się, że warto przezwyciężać bariery komunikacyjne i światopoglądowe, być odważnym, pomagać potrzebującym i cieszyć się własnym zdrowiem. Wszyscy cieszą się już na następne spotkanie.

Przez tydzień Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli realizował autorski program pn. „Trzeba tylko chcieć” dla dzieci z Swędzieniejewic. Kadra z komendantem Romualdem Krystyniakiem na czele przygotowała rozmaite i atrakcyjne gry i zabawy integracyjne. Zabawy z chustą animacyjną, malowanie buzi, zajęcia plastyczne, zawody w badmintona czy tenisa stołowego oraz zabawy ruchowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Nie tylko jednak chodziło o relaks. Ważne też było umocnienie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, wypracowanie wspólnych norm i zasad, nauka tolerancji oraz wzmocnienie więzi między uczestnikami.

 

 

Zachodniopomorska WK

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Rowie/Trzcińsku-Zdroju gościły dwa zespoły folklorystyczne z Czarnogóry: CRNA GORA i ze Słowacji: POVAŽAN, które uczestniczyły w 37 Międzynarodowym Festiwalu Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. W Ośrodku wzięły udział w organizowanych przez OHP zajęciach sportowych, rekreacyjnych i plastycznych. Można było m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, bilard i piłkę siatkową.