Za nami Festiwal

Trzygodzinnym koncertem galowym w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” zakończono 21 czerwca Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży OHP w Puławach.

Przed publicznością wystąpiło 60 spośród wszystkich 170 uczestników OHP, którzy przyjechali do Puław na ostatnią przedwakacyjną imprezę centralną Ochotniczych Hufców Pracy. Koncert prowadził komendant puławskiego Hufca Pracy Ryszard Stępień, a reżyserem była Renata Siedlaczek.

W siedmiu blokach młodzież zaprezentowała niemal wszystkie formy sceniczne pokazane podczas festiwalowych przesłuchań: śpiew, grę na instrumentach, taniec w różnych gatunkach, pokazy akrobatyczne i cyrkowe, beat box, kabaret, teatr, gawędę i inne.

Występy oglądali zaproszeni goście, m.in. asystent posła Krzysztofa Michałkiewicza Michał Sieczka; reprezentant Marszałka Województwa Lubelskiego – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Andrzej Miskur; Wiceprezydent Puław Ewa Wójcik; Duszpasterz Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP ks. Marian Duma; dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie Marek Wojciechowski, a także przedstawiciele organizatorów: Komendant Główny OHP Marek Surmacz, jego zastępca Renata Wicha, dyrektor Biura Edukacji Komendy Głównej OHP Sławomir Męcina, Komendant Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Piotr Gawryszczak, jego zastępca Marek Drączkowski i koordynator biura Lubelskiej WK Magdalena Filipek-Sobczak. Po krótkich powitaniach prowadzący odczytał okolicznościowy list skierowany do uczestników i organizatorów festiwalu od posła Krzysztofa Michałkiewicza – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Urozmaiceniem koncertu młodzieży OHP reprezentującej wszystkie regiony Polski były polskie tańce narodowe polonez i mazur w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”. Najważniejsze jednak było długo oczekiwane przez wszystkich uczestników i opiekunów ogłoszenie werdyktu festiwalowego jury. Odczytaniu nazwisk laureatów towarzyszyło wiele emocji.

W kategorii „Soliści” I miejsce zajęła Monika Ćwiok z 6-24 HP w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolska WK) za niezwykle klimatyczne wykonanie utworu „Sunny Afternoon” Raya Davisa wraz z własnym akompaniamentem gitary, II miejsce zajął Dominik Trojanowski z 2-5 HP we Włocławku (Kujawsko-Pomorska WK) za własny układ taneczny break dance i popping, III – Natalia Chwała ze Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie (Lubelska WK) za wykonanie piosenki „Miasteczko cud” Agnieszki Osieckiej. W kategorii „Zespoły” I nagroda trafiła do zespołu „Zbierańcy” (Krystian Hybel, Tomasz Groń, Agnieszka Mamala i Kamila Zielińska) z 6-33 ŚHP w Nowym Sączu (Małopolska WK) za piosenkę „Choć ni mom urody” na góralską nutę, II nagrodę zdobyli Mateusz Walkiewicz i Krzysztof Chudzik z 2-1 HP w Brodnicy (Kujawsko-Pomorska WK) za pokaz hula hop i poi oraz akrobacje, III nagrodą przypadła w udziale Sandrze Rokickiej i Patrykowi Skrzypczakowi z 7-6 HP w Warszawie za pokaz akrobatyki i żonglerki. Asystent posła Krzysztofa Michalkiewicza Michał Sieczka nagrodę okolicznościową przekazał Fryderykowi Pieńkosiowi z 3-18 ŚHP w Lublinie, który podczas koncertu zagrał na fortepianie poloneza a-moll nr 13 „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.

Na koncercie ogłoszono również laureatów festiwalu w formach plastycznych i fotograficznych prezentowanych na wystawie w holu Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. I miejsce zajął Krzysztof Jędrzejewski z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mrągowie (Warmińsko-Mazurska WK) za rzeźbę „Mazurska baba”, II miejsce zajęła Joanna Krawiec z OSiW w Barlinku (Zachodniopomorska WK) za rzeźbę „Stary dzban”, III – Karol Korzeniowski z 3-3 ŚHP we Włodawie (Lubelska WK) za rzeźby „Anioły”, IV – Adrian Heczko z CKiW OHP w Oleśnicy za wyrób kowalstwa artystycznego „Miecz Księcia Konrada Białego Oleśnickiego”, V – Ewelina Śpiewak z 11-7 HP w Gdańsku (Pomorska WK) za fotografię „Obiekty architektoniczne”. Wszyscy laureaci festiwalu otrzymali symboliczne czeki na określoną kwotę, którą pod opieką wychowawców będzie można przeznaczyć na zakup nagród. Czeki i dyplomy laureatom form scenicznych oraz opiekunom reprezentacji województw, z których pochodzą laureaci form plastycznych wręczyli na scenie Komendant Główny OHP Marek Surmacz, jego zastępca Renata Wicha i Lubelski Wojewódzki Komendant OHP Piotr Gawryszczak.

W trakcie koncertu dyplomy i atrakcyjne nagrody otrzymali też laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Ochotniczych Hufców Pracy „Aktywność – dobry wybór”. W ten sposób doceniono uczestników OHP wyróżnionych w kategorii „Zaangażowanie indywidualne”, a także grupy samorządowe realizujące działania w kategoriach „Inicjatywa jednorazowa” i „Inicjatywa cykliczna”.

Na finał koncertu Sylwia Widz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat” (drugie zdjęcie od góry). Z pokazem akrobatycznym towarzyszyli jej Sandra Rokicka i Patryk Skrzypczak z 7-6 HP w Warszawie – laureaci III miejsca w kategorii „Zespoły”, a także wszyscy wykonawcy koncertu galowego. Na zakończenie imprezy Komendant Główny OHP pogratulował młodzieży talentów, wrażliwości oraz odwagi, i – cytując tekst piosenki Agnieszki Osieckiej „Miasteczko cud”, której zaśpiewanie przyniosło Natalii Chwale ze ŚHP 3-18 w Lublinie zdobycie III nagrody – życzył, żeby zawsze mówili, a nawet śpiewali „w romantycznej walucie”. Dla dopełnienia atrakcji wszyscy otrzymali pamiątkę z gościnnej Lubelszczyzny – koguty z piekarni artystycznej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Trzydniowa impreza dobiegła końca.

 


Otwarcie Festiwalu

Doroczną imprezę artystyczno-kulturalną OHP – Festiwal Kultury Młodzieży – otworzył uroczyście 19 czerwca, na przystani w Kazimierzu Dolnym, Komendant Główny OHP Marek Surmacz. W otwarciu uczestniczyli też jego zastępca Renata Wicha i dyrektor Biura Edukacji Komendy Głównej OHP Sławomir Męcina, a także Wojewódzki Komendant OHP w Lublinie Piotr Gawryszczak. Spotkanie nad Wisłą uatrakcyjnił pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu zespołu „Etiuda” z Puław oraz rejs statkiem po Wiśle.

Do Kazimierza przyjechały reprezentacje wszystkich wojewódzkich komend oraz centrów kształcenia i wychowania, aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne: muzyczne, wokalne, taneczne, teatralne i plastyczne.

 

 

 


Drugi dzień Festiwalu

Drugi dzień Festiwalu – 20 czerwca – to występy młodzieży OHP w: Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, Nałęczowskim Ośrodku Kultury i Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli. Podczas przesłuchań, które oceniały komisje, ponad 170 wychowanków OHP prezentowało różne formy sceniczne: śpiew, grę na instrumentach, taniec, kabaret, teatr, monodram, akrobatykę, żonglerkę, montaże słowno-muzyczne. W holu Puławskiego Ośrodka Kultury z kolei pokazano wystawę prac plastycznych i fotograficznych. Po południu, w czasie kiedy odbywała się próba do koncertu galowego, młodzież niezakwalifikowana do dalszych występów mogła wziąć udział w warsztatach tanecznych i rozgrywkach sportowych.

Wieczorem w Marinie Puławy dla wszystkich zorganizowano grill połączony z zabawą prowadzoną przez didżeja. Komendant Główny OHP Marek Surmacz, jego zastępca Renata Wicha, Wojewódzki Komendant OHP z Lublina Piotr Gawryszczak i jego zastępca Marek Drączkowski wręczyli również dyplomy uczestnictwa dla każdego uczestnika festiwalu oraz podziękowania dla każdej wojewódzkiej komendy i każdego centrum kształcenia i wychowania. Atrakcją wieczoru był ponadto krótki pokaz kuglarski z wykorzystaniem ognia w wykonaniu młodzieży z Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

 


Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży OHP został zorganizowany przez Komendę Główną OHP, Lubelską Wojewódzką Komendę OHP i Hufiec Pracy w Puławach. Głównym celem imprezy była prezentacja umiejętności artystycznych muzycznych, wokalnych, tanecznych, teatralnych i plastycznych wychowanków Ochotniczych Hufców Pracy z całej Polski, a także przegląd talentów, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań twórczych, wymiana doświadczeń artystycznych młodzieży OHP, promocja kultury regionalnej oraz integracja uczestników z różnych regionów kraju.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, Senator RP Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm RP Krzysztof Michałkiewicz, Wojewoda Lubelski dr hab. Przemysław Czarnek, Starosta Powiatu Puławskiego Witold Popiołek, Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: TVP 3 Lublin, Polskiego Radia Lublin, Pulawy24 (telewizja, radio i lokalny portal informacyjny). Sponsorami imprezy były: Komenda Główna OHP, producent wody „Cisowianka” Nałęczów Zdrój S.A, Fabryka Cukierków „Pszczółka” Pszczółka Sp. z o.o.