Obchody stulecia

Ochotnicze Hufce Pracy włączyły się w narodowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tej wyjątkowej rocznicy odbyły się m.in. spotkania, koncerty, konkursy, zawody sportowe. Młodzież spotykała się też na specjalnych lekcjach, podczas których poznawała historię i bohaterów walczących za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Dolnośląska WK

Dolnośląska WK we Wrocławiu i Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich byli organizatorami 15 listopada uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybyli na nią: Wojewódzki Komendant OHP Bernadetta Brożyna, wiceburmistrz Ząbkowic Śląskich Ewa Figzał, dyrektorzy szkół, reprezentacje wszystkich jednostek OHP z Dolnego Śląska, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, lokalna prasa. Po wprowadzeniu sztandaru Dolnośląskiej Komendy OHP zebrani odśpiewali hymnu państwowy. Na scenie młodzież recytowała wiersze, śpiewała pieśni patriotyczne, tańczyła poloneza, mazura oraz krakowiaka, a także prezentowała pantomimę. Występowi towarzyszyła multimedialna projekcja, w której zawarto archiwalne materiały zachowane z okresu walk niepodległościowych. Jak podkreśliła kierownik OSiW OHP w Ząbkowicach Śląskich Krystyna Zerbok była to kolejna lekcja historii i patriotyzmu, zaś Wojewódzki Komendant OHP Bernadetta Brożyna dodała, iż ważne jest uczenie młodych ludzi, że wolność należy pielęgnować, gdyż nic nie jest nam dane na zawsze. Jak powiedział święty Jan Paweł II – Niepodległość jest nam dama, ale również zadana.

  

  

Fot. Express-Miejski.pl

Uroczystą akademię dla lokalnej społeczności zorganizowali 14 listopada wychowankowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, po czym wyświetlono pokaz multimedialny pt. „123 lata w niewoli”, a młodzież przedstawiła zebranym historię Polski od czasów zaborów, poprzez powstania narodowe i ich przywódców, aż do odzyskania niepodległości. Recytowano także wiersze, mające skłonić do refleksji nad bohaterską postawą naszych przodków oraz uświadomić jak ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka powinny mieć słowa: wolność, niepodległość i patriotyzm. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych, które swoim nastrojem w ówczesnych czasach zagrzewały naród do walki. Tego wieczoru , uczestniczka Gabriela Barczyk oraz lokalny zespół „My dwie” zagrzewał zebranych gości do śpiewu i refleksji. Gościnnie wystąpiła uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Karpacza Klaudia Kwiecińska. Wśród obecnych znaleźli się Wojewódzki Komendant OHP Bernadetta Brożyna oraz Dyrektor Biura DWK OHP Lucyna Majdecka.

  

30 października w Agencji Artystycznej IMPART we Wrocławiu odbyło się wojewódzkie przesłuchanie do I Etapu Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicz „Kima”, w którym wzięli  udział między innymi uczestnicy z jednostek OHP z województwa dolnośląskiego. Przedmiotem festiwalu są piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe i patriotyczne dotyczące okresu od 1768 r. do powstania „Solidarności”. Przesłuchania finałowe i koncert galowy odbędą się między 16 a 18 listopada br. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Patron festiwalu Henryk Rasiewicz był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i autorem tekstów piosenek „Przebojem iść” i „Noc zapada nad cichym jeziorem”, czy też ballady „Na znojną walkę”. Ta ostatnia stała się hymnem wileńskiego antykomunistycznego podziemia.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP  w Mysłakowicach zorganizował 20 października  – wspólnie z Dolnośląską WK oraz wójtem Gminy – w Parku Królewskim w Mysłakowicach pierwszy Bieg Niepodległości Młodzieży OHP z Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie odbyło się. Bieg odbywał się systemem drużynowym- sztafetowym na dystansie łącznie 6 km. Dodatkowo, poza rywalizacją na trasie biegu, młodzież miała możliwość sprawdzić swoją wiedzę w teście wiedzy historycznej. Pierwsze miejsce zajęli uczestnicy z mysłakowickiego Ośrodka, drugie – z Hufca Pracy w Dzierżoniowie, a trzecie – Ośrodka z Ząbkowic Śląskich. Laureatem konkursu historycznego została uczestniczka OSiW  w Mysłakowicach Agata Pydych. Wyróżniono również komendanta Hufca Pracy w Jeleniej Górze, który wspomógł swoją drużynę i wziął udział w biegu.

   

Lubelska WK

Z inicjatywy pracowników biura Lubelskiej WK OHP oraz miejscowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP odśpiewano 9 listopada o godzinie 11.11 hymn Polski przed głównym budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W spontanicznie zorganizowanym wydarzeniu uczestniczyła kadra OHP oraz pracownicy Komendy.

Lubuska WK

Młodzież wraz z wychowawcami Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Strzelcach Krajeńskich zorganizowała uroczystą akademię upamiętniającą i przedstawiającą najważniejsze wydarzenia dotyczące walki o niepodległość. W nastrój święta wprowadziła wszystkich scenografia przygotowana na tę okazję. Flagi w narodowych barwach, krzyże z datami najważniejszych wydarzeń tego okresu. Wszyscy uczestnicy występowali z przypiętymi kotylionami. Przedstawienie miało na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz głębsze poznanie historii i tradycji narodowych.

  

Łódzka WK

Główne uroczystości 11 listopada w Zduńskiej Woli rozpoczęły się od odśpiewania w samo południe hymnu państwowego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wystąpieniu starosty zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika oraz prezydenta elekta Konrada Pokory, delegacje samorządów, ugrupowań politycznych, stowarzyszeń, związków, miejscowego Hufca Pracy i szkół złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetniły występy artystyczne oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów ze szkoły w Wojsławicach.

  

5-15 Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli przy wsparciu Nadleśnictwa Kolumna zorganizował akcję „100 dębów na 100-lecie”. Jej celem było posadzenie – na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę – alei 100 dębów na terenie leśnictwa Piaski k. Zduńskiej Woli. Po krótkim instruktażu, jak prawidłowo sadzić sadzonki dębów, podopieczni jednostek OHP w Łasku i Zduńskiej Woli, a także kadra oraz pracodawca Bogdan Borowiecki przystąpili do pracy. Na zakończenie akcji „100 dębów na 100-lecie” została wmurowana tablica okolicznościowa, która upamiętnia wydarzenie.

   

Małopolska WK

Jednostki Małopolskiej WK przyłączyły się do akcji „Niepodległa do hymnu”, której koordynatorem było Biuro Programu „Niepodległa”. 11 listopada w Krakowie punktualnie o godzinie 12 krakowscy hejnaliści odegrali Mazurek Dąbrowskiego z wieży Bazyliki Mariackiej. Na płycie Rynku Głównego nie zabrakło uczestników krakowskich hufców pracy, którzy następnie wzięli udział w uroczystym przemarszu Drogą Królewską na pl. Matejki, gdzie odbyła się druga część oficjalnych obchodów.

Hymn narodowy odśpiewali też uczestnicy hufca w Dąbrowie Tarnowskiej, mieszkańcy miasta i lokalne władze. Zaprezentowano montaż słowno-muzyczny, w którym nie brakowało polskich pieśni patriotycznych.

Spod kina „Sokół” na starosądecki rynek wyruszyli uczestnicy obchodów w Starym Sączu, wśród których byli podopieczni tamtejszego hufca. Po mszy świętej uroczyście wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ponadto na starosądecki cmentarz odbył się apel poległych.

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie wraz z uczniami Szkoły Podstawowej odśpiewali hymn o godzinie 11:11. Akcję poprzedziły zajęcia wychowawcze „Siła słów i melodii”, podczas których młodzi ludzie przypomnieli sobie historię Mazurka Dąbrowskiego.

11 listopada delegacja uczestników 6-2 Hufca Pracy w Niepołomicach wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości, rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy wraz z delegacjami oraz mieszkańcami Niepołomic przemaszerowali przez miasto śpiewając pieśni patriotyczne. Uroczysty pochód zakończył się przed pomnikiem w parku miejskim, gdzie zabrzmiał hymn państwowy.

W Hufcu Pracy w Proszowicach uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu. Następnie w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu korowód z biało-czerwonymi chorągiewkami wyruszył na proszowicki rynek przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie zostały wygłoszone oficjalne wystąpienia, podczas których burmistrz Grzegorz Cichy oraz wicewojewoda Józef Gawron przywołali historyczne wydarzenia sprzed 100 lat. Następnie delegacje, wśród nich proszowicki hufiec zapaliły znicze pod pomnikiem. Na zakończenie odbyły się występy młodzieży zwieńczone uroczystym odtańczeniem poloneza.

  

Młodzież z wadowickiego hufca przyłączyła się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanych wspólnie przez Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej za Ojczyznę w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach koncelebrowanej przez proboszcza tutejszej parafii ks. Tadeusza Kasperka. Następnie zebrani tworząc barwny pochód przemaszerowali ulicami Wadowic pod pomnik Żołnierzy 12 Pułku Piechoty usytuowany przy ul. Lwowskiej. Wartę honorową pełnili harcerze z grupy rekonstrukcyjnej Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji społecznych, uczniowie wadowickich szkół, zuchy, harcerze, młodzież i kadra wadowickiego hufca. Przed pomnikiem delegacje różnych instytucji złożyły okolicznościowe wiązanki oddając hołd walczącym za wolną Polskę. Punktualnie w południe wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.

W obchodach wzięli również udział uczestnicy hufca w Oświęcimiu, którzy po nabożeństwie zajęli miejsce w formowanej paradzie patriotycznej. Pochód zatrzymał się na wysokości Pomnika Niepodległości, gdzie delegacje samorządowe odsłoniły nowy wizerunek pomnika. Główne uroczystości rozpoczęły się po dotarciu Parady Niepodległości pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki. Hymn Polski i podniesienie flagi państwa polskiego na maszt rozpoczął tę część święta narodowego. Następnie prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wygłosił przemówienie. Wystrzelenie salwy honorowej przez żołnierzy rozpoczęło kolejny etap uroczystości – złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

  

Do uroczystości upamiętniających 100 rocznicę odzyskania niepodległości włączyła się również młodzież z 6-32 Hufca Pracy w Limanowej. Na limanowskim rynku odbyła się rekonstrukcja pt. „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – tu czułem się w Ojczyźnie”. Po wysłuchaniu hymnu i wystrzale salut armatnich rozpoczęła się część artystyczna, podczas której nowy rocznik Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożył uroczystą przysięgę. Następnie wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty i odmówiono krótką modlitwę. Kolejnym punktem obchodów była msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, która rozpoczęła się o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Przedstawiciele 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Gminnych Obchodach w Lubniu, gdzie na lubieńskim cmentarzu zapalili znicze przed pomnikiem poległych i zamordowanych. Następnie wzięli udział we mszy świętej oraz części oficjalnej, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Lubniu. Po odśpiewaniu hymnu zebrani wysłuchali najpopularniejszych pieśni patriotycznych.

Uczestnicy 6-5 Hufca Pracy w Krakowie, realizujący program „Bo wolność przyszła z Podgórza” wzięli udział w obchodach z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Uroczystości z udziałem między innymi prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidra, polityka i samorządowca Kazimierza Barczyka, a także przedstawicieli rodzin uczestników tamtych wydarzeń rozpoczęły się punktualnie o godzinie 13.00 na placu Niepodległości w Podgórzu. Zapoczątkował je wystrzał armatni w wykonaniu Bractwa Kurkowego. Następnie wystąpił chór z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, a potem odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, przypominająca bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków, którzy walczyli o wolną Polskę. Kolejnym ważnym punktem obchodów było odsłonięcie obelisku upamiętniającego odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Przecięcia wstęgi dokonała między innymi wnuczka Antoniego Stawarza. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Zamoyskiego na Rynek Podgórski, gdzie odbyło się ślubowanie strażników miejskich. Ostatnim punktem programu była dekoracja zwycięzców biegu o szablę kpt. Antoniego Stawarza przez gościa specjalnego kierowcę rajdowego Michała Kościuszko, a także złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Całość uświetniały występy Kolejowej Orkiestry Dętej. Dzięki obchodom uczestnicy hufca mogli się przekonać, że to tu, w Podgórzu w 1918 roku wszystko się zaczęło, a niepodległość Krakowa stała się faktem. W ramach programu młodzież będzie miała jeszcze możliwość zwiedzenia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wystawy „Wolność przyszła z Podgórza”.

Z kolei wychowankowie 6-18 Hufca Pracy w Kętach odwiedzili lokalne miejsca pamięci poświęcone obrońcom ojczyzny i wielkim Polakom. Uczestnicy zapalili znicze pod tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uporządkowali też grób kęckich legionistów. Zapalając znicze dali świadectwo, że młode pokolenie pamięta i nie jest obojętne na przeszłość historyczną naszego kraju. Wizyta w miejscach pamięci była dla uczestników hufca okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat lokalnych bohaterów, jak i kluczowej postaci Józefa Piłsudskiego, który wraz z legionistami stacjonował w Kętach.

   

Ofiary zbrodni komunistycznych z lat 1945-1956 upamiętnili podopieczni 6-8 Hufca Pracy w Krakowie. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach realizacji podpisanego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia o współpracy pomiędzy Małopolską Wojewódzką Komendą OHP oraz Oddziałem Małopolskim Związku Piłsudczyków. Uroczystości odbyły się pod umieszczonym na więziennym murze Krzyżu Pamięci przy ul. Montelupich 7. Zanim uczczono pamięć pomordowanych patriotów młodzież obejrzała zlokalizowane przy krzyżu tablice z imionami i nazwiskami 68 ofiar represji stalinowskich. Większość z nich skazano na karę śmierci na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, będącego następstwem ówczesnych procesów pokazowych. Apelowi pamięci przewodniczył Edward Wilhelm Jankowski – sekretarz Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Wśród pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz szkół obecny był sztandar Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zebrani wysłuchali okolicznościowego wystąpienia przewodniczącego Związku Konfederatów Polski Niepodległej Krzysztofa Bzdyla. Podczas uroczystości zgromadzeni wysłuchali też poezji patriotycznej w wykonaniu Alicji Kondraciuk i Edwarda Wilhelma Jankowskiego. Obchody połączono z modlitwą za spokój dusz pomordowanych, którą poprowadził kapelan środowisk patriotycznych i niepodległościowych, kapucyn ojciec Jerzy Pająk. Zebrani oddali hołd bohaterom także poprzez śpiewanie pieśni: „Ojczyzno ma” oraz „Modlitwa Obozowa”. Udział w apelu pamięci zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Opolska WK

9 listopada o godzinie 11:11 uczestnicy Hufca Pracy w Opolu i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Narodowego. Tym samym włączyli się w akcję „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Z kolei 11 listopada młodzież z opolskiej jednostki OHP tłumnie zgromadziła się na Placu Wolności, aby razem z mieszkańcami Opola uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego zgromadziły się najważniejsze osobistości regionu: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Biskup Opolski Andrzej Czaja. Przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, urzędów państwowych, społeczności lokalnych, placówek kultury i oświaty, orkiestra górnicza oraz zasłużeni kombatanci. Po Apelu Poległych żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oddali salwę honorową ku czci tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Następnie uczestnicy Hufca złożyli biało-czerwone kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.

  

W ubiegłym tygodniu uczestnik Hufca Pracy w Opolu Dawid Gawlik wziął udział w konkursie historycznym pn. ,,Polskie drogi do Niepodległości”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu, a jego celem było poszerzenie wiedzy na temat walki Polaków o wolną ojczyznę oraz popularyzacja zagadnień związanych z historią ziem polskich w XIX wieku i na początku XX wieku. Dawidowi przyszło się zmierzyć ze starszymi kolegami z Publicznego Technikum oraz Szkoły Branżowej I stopnia, za co w końcowym rezultacie otrzymał wyróżnienie.

  

W Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie wychowawcy wraz z uczestnikami przygotowali Marsz Niepodległościowy. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego apelu, podczas którego młodzież wysłuchała najważniejszych informacji związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie młodzież wzięła udział w uroczystym marszu. Komendant Malwina Jabłońska wraz z przedstawicielami Rady Młodzieżowej złożyła kwiaty przed monumentem Piłsudskiego. W ramach obchodów społeczność hufca na zaproszenie Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie wzięła również udział we wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.

  

Quiz patriotyczny, kalambury i pantomima wybranej legendy polskiej były tematem zajęć przygotowanych w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości dla uczestników Hufca Pracy w Polanowicach. Hufiec odwiedził również specjalny gość – „Pani Ojczyzna”, dla której młodzież wykonywała podarunki z okazji urodzin, a jednym z zadań konkursowych było także wykonanie biało-czerwonych wianków. Podsumowano też zajęcia „SMART” oraz szereg różnych inicjatyw związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

  

Podkarpacka WK

14 listopada podczas uroczystego apelu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu wystąpiły dzieci uczęszczające do miejscowego Przedszkola Samorządowego, które zaprezentowały wiersze o tematyce patriotycznej. Zaprezentowali się też podopieczni Ośrodka, którzy w montażu słowno-muzycznym zawarli teksty odnoszące się do najważniejszych wydarzeń historycznych, jak Polska pod zaborami, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, wybuch I wojny światowej i odzyskanie niepodległości w 1918 r. Oprócz tego uczniowie śpiewali piosenki patriotyczne. Zwieńczeniem części artystycznej było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Gościem uroczystości był Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś.

  

Podczas obchodów tej ważnej rocznicy w Krośnie nie zabrakło uczestników miejscowych Hufców Pracy (9-9 i 9-10). W ramach obchodów w Bazylice Kolegiackiej „Fara” odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez księży z krośnieńskich parafii. Po niej przemaszerowano pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie poszczególne delegacje, w tym uczestnicy 9-9 HP złożyły kwiaty. Podczas wciągania flagi na maszt – ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” – wspólnie odśpiewano hymn Polski. W Krośnie odbył się też XXII Bieg Niepodległości na dystansie siedmiu kilometrów oraz marsz Nordic Walking.

  

W taki właśnie sposób uczestnicy 9-10 Hufca Pracy w Krośnie, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, a także Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 postanowili uczcić ten wielki dla nas Polaków dzień. Przed startem wszyscy, zarówno zawodnicy jak i liczny tłum kibiców odśpiewali hymn Polski, oddając w ten sposób hołd tym, którzy poświęcili życie, zdrowie, siły dla wolności Ojczyzny. Jak co roku w krośnieńskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości udział wzięła Kompania Honorowa Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

  

W przededniu jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież ze stalowowolskiego Hufca Pracy wraz z wychowawcami wzięła udział w plenerowym wydarzeniu jakim była Lekcja Śpiewania na Rozwadowskim Rynku. Uroczystość poprowadzili aktorzy krakowskiego teatru Loch Camelot. Publiczność zaopatrzona w śpiewniki przygotowane specjalnie na tę okazję, śpiewała razem z artystami najpiękniejsze i najbardziej znane Polakom piosenki i pieśni patriotyczne. Pomysłodawcą tego projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Waldemar Domański. Pierwszy koncert pod hasłem Radosna Niepodległość odbył się 11 listopada 2002 r. na rynku w Krakowie. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i od tej pory nieprzerwanie artyści prowadzą koncerty w całym kraju.

  

Pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaśle oraz uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży RP polegającej na wzięciu udziału w biciu „Rekordu dla Niepodległej” poprzez odśpiewanie czterech zwrotek Hymnu Państwowego. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Jaśle i Iwoniczu 9 listopada o godz. 11:11. W Jaśle odtańczono też Poloneza, a zebrani trzymali w rękach biało-czerwone flagi i chorągiewki, jak również transparenty z napisami.

  

O patriotyzmie, z inicjatywy wychowawczyń z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie Dorotą Wais i Jolantą Ochęduszko, rozmawiano w I klasie branżowej i III klasie zawodowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie. We współpracy z nauczycielką języka polskiego Moniką Delikat przygotowano specjalną lekcję, której tematem był patriotyzm. Pokazano również film pt. „Krótki film o Polsce i święcie Niepodległości”, po którym wywiązała się ożywiona dyskusja. Na zajęciach przytoczono także słowa prezydenta Andrzeja Dudy: „Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków, ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.”

100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była tematem gazetki przygotowanej przez uczestników Hufca Pracy w Stalowej Woli. Przedstawiono najważniejsze fakty oraz najwybitniejsze postacie, które miały wpływ na odzyskanie wolności.

   

Ponadto młodzież  ze Zduńskiej Woli udała się na najstarszy cmentarz w Rozwadowie, gdzie spoczywają polegli bohaterską śmiercią żołnierze obydwu wojen. Miejsce to jest ostatnim spoczynkiem dla 890 żołnierzy polskich, austro-węgierskich, rosyjskich i niemieckich. Pozostałe nagrobki to mogiły zbiorowe m.in. zmarłych w wyniku epidemii czerwonki. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią tego miejsca dzięki tablicom informacyjnym opisującym genezę powstania tej nekropolii, jak również z umieszczonymi nazwiskami pochowanych żołnierzy. Cmentarz Rozwadowski jest starszy niż warszawskie Powązki czy lwowski cmentarz na Łyczakowie. Jego powstanie datuje się na rok 1785.

Będąc na Rozwadowskiej nekropolii zapalono znicze pod zbiorową mogiłą zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej polskich patriotów. Ostatnim etapem naszej wycieczki śladami poległych bohaterów była wizyta na stalowowolskim cmentarzu, gdzie znicze złożono pod Mauzoleum, w którym spoczywają ciała mieszkańców miasta i okolic, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, polegli w walkach partyzanckich i na frontach wojennych.

   

7 listopada uczestnicy pierwszego rocznika 9-9 Hufca Pracy w Krośnie wzięli udział w zajęciach wychowawczych na temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zajęcia odbyły się w czytelni Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie prezentowana jest wystawa zatytułowana „Krośnianie w walce o niepodległość”. Młodzież miała okazję obejrzeć ekspozycję prezentującą biografie krośnian, którzy walczyli o wolną Polskę w 1918 r. Byli to między innymi: Kamil Jan Bogacki – doktor medycyny, oficer Legionów Polskich, którego po przejęciu władzy w Polsce w 1918 r. Marszałek Józef Piłsudski mianował kierownikiem Komisji Opieki w Ministerstwie Zdrowia, a jednocześnie swoim osobistym lekarzem. Ponadto oficerami Legionów Polskich pochodzącymi z Krosna byli: Stanisław Gorczyca, Józef Kwaciszewski, Marian Ocetkiewicz, Stanisław Pelc, Jan Pelczar, Franciszek Ptak, Gustaw Świderski, Stefan Torma oraz Karolina z Barańskich Okubska. W trakcie zajęć komendant hufca Bogusław Stachyrak przedstawił kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski.

   

Młodzież z Hufców Pracy w Dębicy i Rzeszowie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu nie zapomniała o bohaterach walczących o wolną Polskę. Pod pomnikiem Bogarodzicy w Dębicy ufundowanym przez lokalną społeczność w 1919 roku jako wotum wdzięczności bohaterom walk o niepodległość uczestnicy wysłuchali pogadanki i zapalili znicze pamięci. Następnie udali się na cmentarz wojskowy pod obelisk bohaterów walczących o niepodległość z I wojny światowej, gdzie również zapalono znicze. Dodatkowo zapalono znicze na grobach wybitnych Dębiczan: Walerii Szalay-Groele, Jerzego Żuławskiego i Władysława Strumskiego, którzy nie orężem tylko piórem uświadamiali Polakom, zwłaszcza lokalnej społeczności, ogrom ofiary poniesionej przez bohaterskich żołnierzy, a także wzmacniali miłość i wdzięczność do odzyskanej Ojczyzny.

Z kolei uczestnicy OHP z Iwonicza wykonali mapę cmentarzy wojennych z I wojny światowej znajdujących się w Beskidzie Niskim. Udali się też wraz z kierownikiem Małgorzatą Frączek i pedagogiem Tomaszem Józefowiczem na cmentarze w Krempnej, Ożennej i Grabiu. Wszystkie te cmentarze są zaprojektowane przez Duśana Jurkovića. Pochowani są tam żołnierze polegli w bitwie gorlickiej i w walkach o przełęcze karpackie w 1914 roku, jak również prób kontrofensywy austro-węgierskiej w celu uwolnienia oblężonej przez Rosjan Twierdzy Przemyśl.

Delegacja młodzieży z 9-1 Hufca Pracy w Rzeszowie złożyła kwiaty na grobie pułkownika Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu Pobitno. W ten sposób oddała hołd bohaterowi w 122 rocznicę jego urodzin i uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wychowawcy przybliżyli też młodym ludziom biografię pułkownika Leopolda Lisa-Kuli – adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego. Urodził się on 11 listopada 1896 r. w Kosinie k. Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich, gdzie zdobył sławę odważnego dowódcy. Zginął 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był manifestacją patriotyczną mieszkańców.

Podlaska WK

Z inicjatywy Klubu Aktywnych Hufca Pracy w Zambrowie zorganizowano warsztaty, w ramach których młodzież własnoręcznie wykonywała sto biało-czerwonych flag na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas pracy zapoznano uczestników z ważnymi wydarzeniami z dziejów narodu polskiego oraz symbolami narodowymi ucząc przy okazji szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Uczulono też na dbałość o flagę, którą są udekorowane budynki, jej właściwy kształt i czystość. Wykonane flagi będą dekoracją podczas uroczystego apelu szkolnego z okazji 11 listopada oraz innych ważnych uroczystości szkolnych.

   

Również Hufiec Pracy w Zambrowie wraz z miejscowym Zespołem Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Janusza Korczaka realizuje szereg przedsięwzięć, których celem jest wychowanie patriotyczne młodzieży jako element przygotowania do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i włączenie się całej społeczności szkolnej do uroczystych obchodów. W związku z tym 6 listopada odbył się uroczysty apel. Odśpiewano hymn oraz zaprezentowano inscenizację słowno-muzyczną ukazującą drogę Polaków do wolności. Zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych pt. „Ojczyzna”, „Pieśń kronika” Marka Grechuty oraz „Dzielmy się” Macieja Miecznikowskiego oraz Justyny Steczkowskiej w wykonaniu uczestniczek OHP Juli Kuczyńskiej oraz Pauliny Placek. Po uroczystym apelu cała społeczność szkolna wraz z wychowawcami klas oraz kadrą OHP udała się do sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie na spotkanie z reżyserem, scenarzystą, a także historykiem, badaczem dwudziestolecia międzywojennego Dariuszem Markiem Srzednickim. Podczas drugiego już wykładu pt. „Od Zułowskiego Dworku do Belwederu”, przedstawił m.in. kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  

Aby uczcić tę ważną rocznicę uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wykonali gazetkę okolicznościową. Było to okazją do rozmów wychowawcy z młodzieżą na temat ojczyzny, postaci i symboli historycznych oraz wartości narodowych.

   

Z kolei młodzież z Hufca Pracy w Kolnie wzięła udział w konkursie plastycznym pt. „Najjaśniejsza”, którego rozstrzygnięcie odbyło się 7 listopada w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu o tematyce niepodległościowej. Wśród wyróżnionych w konkursie byli m.in. Angelika Pędzich i Radosław Ruchała z kolneńskiej jednostki OHP. Nagrody laureatom wręczył burmistrz Kolna Andrzej Duda. Tego dnia odbył się też konkurs pieśni patriotycznej i ojczyźnianej.

   

Świętokrzyska WK

11 listopada w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętokrzyską WK OHP reprezentowali Wojewódzki Komendant OHP Jacek Sabat, dyrektor Biura Krzysztof Randla, dyrektor CEiPM w Kielcach Dawid Tobiasz, specjalista ds. kontroli Iwona Kusztal oraz komendant 13-3 HP w Kielcach Stanisława Uba wraz z młodzieżą. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Kieleckiej ksiądz biskup Jan Piotrowski. Następnie zebrani udali się na Plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie przy akompaniamencie orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza tysiące kielczan odśpiewało hymn Polski. Przygotowana specjalnie na tę okoliczność stumetrowa biało-czerwona flaga symbolizowała stulecie niepodległości.

Główne kieleckie uroczystości świętowania tego wyjątkowego jubileuszu miały miejsce na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najpierw złożono meldunek dowódcy Garnizonu Kielce pułkownikowi Pawłowi Chabielskiemu. Następnie podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn państwowy, wypuszczono biało-czerwony dym, który przybierał kształt flagi. Po zmianie warty odczytano okolicznościowe listy od najwyższych władz w państwie. Poseł Maria Zuba odczytała list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek odczytała list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Odczytano również list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

W swoim wystąpieniu Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek mówiła o trudnej, ciernistej, ale i pięknej przeszłości Polski. Przypomniała czas zaborów i drogę Polaków do niepodległości, a także wielkich Polaków, którzy dążyli i przyczynili się do powrotu Polski na mapę świata.

Po oficjalnych wystąpieniach wręczono medale okolicznościowe wybite w Mennicy Polskej na 100-lecie odzyskania niepodległości. Trafiły one do zasłużonych obywateli, a także instytucji państwowych. Podniosłą chwilą było odsłonięcie brązowych wieńców na pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego dokonali Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wraz z ustępującym Prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Następnie złożyli pierwsze podpisy w księdze pamiątkowej „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podczas uroczystości przedstawiciele świętokrzyskich kombatantów przekazali przesłanie reprezentantom młodego pokolenia, prosząc by troszczyli się o ojczyznę i pamiętali o najważniejszych wartościach „Bogu, Honorze i Ojczyźnie”. Na zakończenie uroczystości delegacje, w tym Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP, złożyły wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Od mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach rozpoczęli obchody Dnia Niepodległości uczestnicy i kadra miejscowego Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. Podczas homilii ksiądz kanonik dr. Tadeusz Czyż podkreślił znaczenie słów umieszczanych na narodowych sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna” – jako te, które doprowadziły naszych przodków do wolności po 123 latach zaborów. Nawoływał do zgromadzonych, rządzących oraz wszystkich obywateli naszego państwa, aby słowa te służyły jako motto dla żyjących współcześnie i aby barwy biało-czerwone nigdy w naszym kraju nie zastały zamienione na inne kolory nawet w przestrzeni kulturowej. Nawiązywał także do naszych narodowych bohaterów, tych znanych i nieznanych, którzy często w bardzo młodym wieku walczyli i ginęli za ojczyznę – cytując słowa znanych patriotycznych pieśni: „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie” i „Na stos rzuciliśmy, nasz życia los na stos na stos”.

  

Po mszy świętej sprzed Pomnika Niepodległości wystartował Bieg Stulecia, poprzedzony wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz wypuszczeniem w powietrze setek balonów o biało-czerwonych barwach. Następnie głos zabrali: poseł Krzysztof Lipiec, starosta starachowicki Danuta Krępa i prezydent miasta Marek Materek. Zostały odczytane listy do mieszkańców powiatu starachowickiego od Premier Beaty Szydło i Marszałka Senatu Stanisław Karczewskiego zawierające niepodległościowe przesłanie i życzenia. Po złożeniu przed pomnikiem kwiatów przez delegacje, punktualnie o godzinie 12-tej wszyscy zgromadzeni na uroczystości ponownie odśpiewali narodowy hymn. Święto Niepodległości w Starachowicach zakończył koncert w SCK „Śpiewamy i Tańczymy dla Niepodległej” oraz seans filmowy.

  

Władze samorządowe, poczty sztandarowe, delegacje poszczególnych instytucji, jak również uczestnicy 13-5 Hufca Pracy w Końskich wraz z komendant Moniką Jedynak i wychowawcą Renatą Pasieką-Szczerbińską wzięli udział w uroczystościach przy Pomniku Wdzięczności. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewali pieśni patriotyczne, a do nieba puszczono symbolicznie gołębia pokoju. Punktualnie o godzinie 12:00 odśpiewano Hymn Narodowy. Po złożeniu kwiatów zebrani, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, przemaszerowali ulicami miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.

  

Kilka dni wcześniej grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wzięła udział w grze terenowej „Ku Niepodległej – Szary Strzelca Strój”. Odbyła się ona na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura, a jej organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 12 oraz III Liceum Ogólnokształcące. Patronat honorowy objął prezydent Starachowic Marek Materek. Uczestnicy otrzymali mapę oraz pięć zadań do wykonania: strzelanie, rzut granatem, ułożenie życzeń „Dla Niepodległej”, quiz historyczny, układanie na czas puzzli oraz prawidłowe odczytanie nazwisk osób, które znajdowały się na ułożonych obrazkach. Po zaliczeniu wszystkich konkurencji zespoły przekazywały organizatorom kartę oceny i udawały się na ognisko podsumowujące. Reprezentacja OHP spisała się bardzo dobrze, zajmując wśród szkół średnich trzecie miejsce.

  

  

Akademię patriotyczną według scenariusza pochodzącego z publikacji „Radosne Obchody Święta Niepodległości” wydanej w 2011 r. przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotowała młodzież z 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie pod kierunkiem komendantki Bożeny Kucybały. W uroczystości wzięli udział: p.o. dyrektora Szkół ZDZ Iwona Sobczyk, nauczyciele, wychowawcy ŚHP, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Najpierw młodzież zaśpiewała piosenkę pt. „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, następnie przypomniała zebranym wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Wspólnie odśpiewano „Rotę” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych wykonanych przez hufcowy chórek. Uroczystość zakończyła się występem uczestniczki Moniki Nowak, która zaśpiewał a capella piosenkę pt. „Ja to mam szczęście” autorstwa Grzegorza Tomczaka.

  

Odpowiadając na apel kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej uczestnicy 13-3 Hufca Pracy w Kielcach wybrali się na cmentarz wojskowy przy ulicy Piotra Ściegiennego, gdzie zapalili znicze na mogiłach i przy tablicach upamiętniających poległych w walce o wolną Polskę. Znicze zapłonęły między innymi przed tablicą poświęconą zesłańcom syberyjskim, obeliskiem pamięci żołnierzy AK oddziału Wybranieccy, przed tablicą Katyńską i symboliczną mogiłą Hubala.

  

Śląska WK

Uczestnicy z Siemianowic Śląskich, Tychów, Pszczyny, Gliwic, Pyskowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej spotkali się podczas Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Uroczystego otwarcia dokonała komendant Hufca Pracy w Pyskowicach Bogumiła Kwaśniewska, witając przybyłych gości, a wśród nich gościa honorowego – prezesa Oddziału Związku Piłsudczyków płk. Tadeusza Dłużyńskiego, a także zastępcę Wojewódzkiego Komendanta OHP w Katowicach Jarosława Kańkowskiego. Na scenie zaprezentowali się soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne prezentując dowolnie wybraną przez siebie pieśń. Występy oceniało jury w składzie: zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Jarosław Kańkowski, prezes Oddziału Terenowego Piłsudczyków w Rybniku płk. Tadeusz Dłużyński, Dyrektor Merytoryczny Śląskiej WK OHP Beata Chrobak oraz uczestnicy Daria Hutcz, Kewin Kocur i Maciej Turczyn. Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności otrzymał Szymon Siwak z Sosnowca, drugie miejsce zajęła Paulina Kaczor z Pyskowic, ex aequo przyznano dwa trzecie miejsca dla Kseni Sporysz z Pszczyny oraz Justyny Szczypki z Bielska-Białej, która dodatkowo otrzymała nagrodę w kategorii „głos jak dzwon”. Wyróżnienie otrzymała Anna Bromma z Pyskowic, a Weronice Drąg z bielskiego hufca wręczono nagrodę od Związku Piłsudczyków. Na zakończenie płk. Tadeusz Dłużyński podziękował młodzieży za udział w przeglądzie, za odwagę stawania przed publicznością oraz za różne aranżacje znanych pieśni patriotycznych i żołnierskich. Podkreślił jak ważna w życiu jest właściwa postawa patriotyczna i dokonywanie właściwych wyborów.

Warmińsko-Mazurska WK

Grupa uczestników z olsztyńskiego Hufca Pracy wraz z Wojewódzkim Komendantem OHP Dariuszem Rudnikiem i wychowawcą Julitą Kamińską przemaszerowała w patriotycznym korowodzie wraz z tłumem olsztynian. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” reprezentacja OHP pod przewodnictwem Wojewódzkiego Komendanta OHP złożyła wiązanki kwiatów przed pomnikiem Wolności Ojczyzny i tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  

Podopieczni ostródzkiego Hufca Pracy również wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej Janusza Ostrowskiego. Następnie młodzi ludzie uczestniczyli w odsłonięciu Pomnika 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w parku przy ul. Czarnieckiego w Ostródzie, gdzie złożyli kwiaty wraz z komendant jednostki Teresą Wojtowicz. Dodatkowym wydarzeniem było zakopanie kapsuły czasu.

Wielkopolska WK

Uczestnicy Hufca Pracy w Wolsztynie, komendant hufca, wychowawcy, grono pedagogiczne, pracownicy Ośrodka Kształcenia Zawodowego zebrali się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu. Po odśpiewaniu hymnu młodzież zaprezentowała część artystyczną przedstawiającą historię Polski pod zaborami i odzyskanie przez nią niepodległości. W czasie tej niezwykłej uroczystości nie mogło zabraknąć „Roty” i „Pieśni Legionów Polskich”. Tego dnia młodzież wypuściła do nieba białe i czerwone balony.

  

Zachodniopomorska WK

9 listopada w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie, odbyła się uroczystość z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział: Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, zastępca dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra Rafał Mucha, Wojewódzki Komendant OHP w Szczecinie Tomasz Namieciński, Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Ewa Sznajder, młodzież, kadra oraz społeczność lokalna. Po otwarciu wystawy poświęconej realizacji projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej” zasadzono Dąb Niepodległości oraz zakopano kapsułę czasu. O godzinie 11.11 wszyscy obecni odśpiewali hymn państwowy. Kolejnym punktem obchodów był występ literacko-muzyczny wykonany przez społeczność uczniowską, który nawiązywał do 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  

Uczestnicy Hufca Pracy w Wałczu wraz z opiekunem Ireneuszem Gaworkiem wzięli udział w uroczystościach organizowanych przez Starostwo Wałeckie. W południe mieszkańcy miasta zebrali się na Placu Wolności przed urzędem miasta, aby odśpiewać wspólnie hymn narodowy. Następnie przeszli do pobliskiego Kościoła pw. Św. Mikołaja, gdzie księża ze wszystkich parafii Wałcza odprawili mszę świętą w intencji Ojczyzny. Następnym etapem obchodów był Marsz Niepodległości ulicami Wałcza do Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na miejscu starosta dr Bohdan Wankiewicz przywitał zgromadzonych gości, w tym posła Pawła Suskiego, burmistrz Bogusławę Towalewską i burmistrza elekta Macieja Żebrowskiego, przedstawicieli samorządów i instytucji z całego powiatu. Odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej oddali salwę honorową. Ku czci poległych, w celu upamiętnienia tego wielkiego wydarzenia, delegacje złożyły u „stóp Marszałka” symboliczne wiązanki i wieńce.

  

Również w Białogardzie odprawiono mszę świętą, w której wzięli udział podopieczni miejscowego hufca. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Orła Białego, gdzie złożono kwiaty. Zwieńczeniem porannych obchodów było posadzenie dębu w Parku Orła Białego przez jeszcze obecnego burmistrza Białogardu oraz przyszłą panią burmistrz. Dzień świętowania 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości zakończył koncert patriotyczny pod tytułem „Tobie Ojczyzno”, w którym wystąpił Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto pod dyrekcją Pawła Mielcarka oraz drużyna harcerzy ZHP i ZHR z Połczyna Zdroju.

Zgodnie z ideą akcji „Niepodległa do hymnu!” uczestnicy Hufca Pracy w Świnoujściu punktualnie o godz. 12.00 odśpiewali hymn państwowy, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej. Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przedstawił zarys historii Polski Niepodległej, po czym przystąpiono do składania kwiatów pod pomnikiem. Odbył się też piknik z okazji święta narodowego.

  

Wychowankowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku uczestniczyli również w uroczystościach z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież włączyła się w akcję „Niepodległa dla hymnu”, podczas której w całej Polsce, w tym samym czasie, śpiewany był Mazurek Dąbrowskiego.

Młodzież z Hufca Pracy w Szczecinku była współorganizatorem uroczystości pod hasłem „Droga do niepodległości”, skierowanej do lokalnej społeczności. Uczestnicy pomogli przygotować stosowne dekoracje oraz kotyliony, które przypinali wszystkim przybyłym osobom. W rolę historycznych bohaterów wcielili się uczniowie szkół podstawowych w Jeleniu i Juchowie. W programie znalazł się montaż słowno-muzyczny, układy taneczne i pieśni patriotyczne. Część uczestników przyjęła zaproszenie do obchodów organizowanych przez szczecineckie szkoły na Placu Wolności. Tam organizatorzy wspólnie z mieszkańcami zatańczyli poloneza.

  

Młodzież z koła plastycznego „Paleta barw” z Hufca Pracy w Wałczu przygotowała pod opieką wychowawczyń Natalii Mochort oraz Marioli Jaworskiej tablice upamiętniające osoby, które poprzez swoją bohaterską walką o wolność i patriotyczną postawę przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Powstała w ten sposób wystawa, umieszczona na korytarzu szkolnym, stała się jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości. Znalazły się na niej również prace o tematyce patriotycznej wykonane przez uczniów w poprzednich latach.

   

CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce

Młodzież, kadra i pracownicy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce włączyli się do ogólnopolskiej akcji i punktualnie w południe wspólnie zaśpiewali hymn państwowy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ten wyjątkowy sposób uczcili najważniejsze święto państwowe i jedyny taki jubileusz w swoim życiu.

   

CKiW OHP w Oleśnicy

Do udziału w obchodach niepodległości na Zamku Książęcym oleśnickie Centrum zaprosiło miejscowe szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwową Szkołę Muzyczną, Szkołę Katolicką oraz szkoły podstawowe nr 1, 2, 4, 6, 7, 8. Najpierw zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, po czym odczytano Odezwę Rady Regencyjnej proklamującej niepodległość Polski z 1918 roku. Głównym punktem uroczystości było odtańczenie na zamkowym dziedzińcu poloneza przez 100 par. Oprócz młodzieży zatańczyli przedstawiciele lokalnych instytucji oświatowych, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, jednostki wojskowej oraz dyrekcja szkół. Nie zabrakło też śpiewu pieśni patriotycznych, jak „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Marsz pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Rota”.

  

  

9 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy odbyły się Strzeleckie Zawody Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Impreza zorganizowana przy współpracy Ligii Obrony Kraju oraz Szkoły Podstawowej nr 7 miała na celu m.in. popularyzację wśród młodzieży szkolnej działalności Ligii Obrony Kraju ze szczególnym uwzględnieniem sportu strzeleckiego, a także integrację młodzieżowego środowiska miłośników strzelectwa sportowego.

   

W zawodach wzięła udział młodzież ze Szkół Podstawowych nr 1, 4, 6 i 7 oraz wychowankowie Centrum. Każda drużyna składała się z czterech osób, a każdy z uczestników oddał 10 strzałów. Uczniów zagrzewał do walki dyrektor LOK Janusz Stach, a także dyrektor CKiW Przemysław Wróbel. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła drużyna oleśnickiego CKiW, drugie przypadło Szkole Podstawowej nr 6, a trzecie – Szkole Podstawowej nr 4. Wygrane drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, medale i dyplomy.