100 Bohaterów na 100-lecie

Uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pn. „100 bohaterów na 100-lecie niepodległości” odbędzie się 15 listopada br. o godz. 11.00 w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4.

Gala finałowa jest zwieńczeniem wieloetapowego przedsięwzięcia, w ramach którego młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy chce w szczególny sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas gali 24 laureatów konkursu OHP „100 Bohaterów na 100-lecie Niepodległości” odbierze dyplomy i nagrody. W programie będzie także koncert patriotyczny w wykonaniu m.in. młodzieżowej orkiestry dętej z Szastarki, spektakl „Inka” i występy artystyczne w wykonaniu młodzieży i kadry OHP z Włodawy, Chełma i Lublina.

Na okolicznej wystawie przedstawione zostaną prace konkursowe – biogramy prezentujące postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs adresowany był do wszystkich uczestników OHP. Do organizatorów wpłynęło 187 projektów z całej Polski, a ocenie poddano 149 prac spełniających wymagania regulaminu. Przedsięwzięcie zorganizowała dla uczestników OHP Komenda Główna OHP oraz Wojewódzka w Lublinie. Zadaniem uczestników było stworzenie projektów przedstawiających postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości: bohaterów związanych z działaniami militarnymi; polityków; przedstawicieli duchowieństwa; reprezentantów różnych grup społecznych, zawodowych i ekonomicznych; ludzi nauki, sztuki i kultury; a także bohaterów „małych ojczyzn”.

Patronat Honorowy nad konkursem sprawują: poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, senator Stanisław Gogacz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, Wojewoda Lubelski dr hab. Przemysław Czarnek oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Patronat medialny objęła TVP3 Lublin i Polskie Radio Lublin. Sponsorami i partnerami są: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Niepodległości, Fundacja Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie, Stowarzyszenie „ŁABĘDŹ” oraz Fabryka Cukierków „Pszczółka”.

 

 


Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości