Narodowe czytanie „Wesela”

Jednostki Ochotniczych Hufców Pracy po raz kolejny włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której finał odbył się 2 września. W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcali rodaków do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie brali udział w akcji, którą zorganizowano w konwencji biesiady weselnej. Całą inicjatywę rozpoczęli kierownicy biblioteki pedagogicznej i publicznej w Kolnie oraz starosta kolneński, sekretarz Miasta Kolna oraz dyrektorzy ZST w Kolnie. Oprócz czytania fragmentów „Wesela” odbyła się inscenizacja z Aktu II, w której brała udział młodzież z Hufca Pracy w Kolnie, a także quiz na temat utworu. Najmłodsi mogli uwić wianki z przygotowanych kwiatów i ziół.

  

Z kolei Podkarpackie Czytanie „Wesela” odbyło się 2 września w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie. Wydarzenie to objęli swoim patronatem Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, która jest również Przewodniczącą Rady Programowej Podkarpackiej WK OHP w Rzeszowie, a także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Sejmik Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

Tłumnie przybyli mieszkańcy Rzeszowa – osoby starsze, młodzież, rodziny z dziećmi. Podkarpacką Komendę OHP reprezentowali Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś i kierownik Zespołu ds. szkoleniowo-pedagogicznych Kinga Warchoł.

Dzień później fragmenty dzieła Stanisława Wyspiańskiego czytali uczestnicy i kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK).

Do akcji włączyła się też kadra i młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim (Lubelska WK). 4 września podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 każdy z uczestników mógł przeczytać losowo wybrany fragment utworu. „Wesele” czytali także wychowawcy (na zdjęciu z prawej). Wcześniej, dla lepszego zrozumienia treści, wysłuchano prelekcji przybliżającej istotę symboliki „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

 

 

Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszą lekturą, którą czytała cała Polska był „Pan Tadeusz”, potem w kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.