Wyprawa Wołyńska

9 sierpnia rano wyruszyła sprzed Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie tegoroczna wyprawa na Wołyń. Biorą w niej udział uczestnicy OHP z Lublina i Radzynia Podlaskiego, a także wolontariusze i sympatycy związani z Fundacją Niepodległości i Lubelską Wojewódzką Komendą OHP. W trakcie obozu, 20 sierpnia, dojedzie do nich kolejna grupa.

150 wolontariuszy z całej Polski będzie do 24 sierpnia porządkować i odnawiać polskie cmentarze w okolicach Tarnopola, Krzemieńca i Łucka na Wołyniu. Idea wyjazdu organizowanego już po raz dziesiąty sprowadza się do wspólnego porządkowania i odnawiania przez Polaków i Ukraińców polskich nekropolii – miejsc pamięci o losach Polaków na Wołyniu.

Projekt „Wołyń 2017. ReGeneracja 2” jest kontynuacją działań rozpoczętych na Ukrainie w 2008 r. Dzięki dotychczasowym wyprawom udało się odnowić wiele zapomnianych polskich cmentarzy na Wołyniu, nawiązać dobre kontakty z lokalnymi władzami ukraińskimi i mieszkańcami odwiedzanych miejsc, a także przekazać wielu młodym ludziom prawdę o wydarzeniach odbywających się w tych miejscach w przeszłości.

Głównymi organizatorami tegorocznego obozu na Wołyniu są lubelskie instytucje: Fundacja Niepodległości i Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Partnerami w projekcie są: Konsulat RP w Łucku, Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, parafia pw. Świętego Krzyża w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej. Projekt jest realizowany dzięki środkom finansowym pozyskanym z Senatu RP, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Patronat medialny nad wyprawą objęli: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin i „Kurier Lubelski”.

Do wyprawy przygotowywano się już kilka miesięcy. W Łucku, Lubartowie, Lublinie, Opolu Lubelskim i Tarnopolu miały miejsce spotkania i prelekcje podczas których przybliżano charakter i realia dotychczasowych wołyńskich wypraw. Odbyły się także dwie wyprawy rekonesansowe na Ukrainę, oglądano nowe miejsca prac i rozmawiano o współpracy z lokalnymi władzami. W świetlicy lubelskiego Środowiskowego Hufca Pracy przy ul. Łabędziej zorganizowano warsztaty filmowe i fotograficzne, a w drugiej połowie lipca wyruszył sześciodniowy rajd po Lubelszczyźnie szlakiem żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

W czasie tegorocznej wyprawy polscy wolontariusze będą porządkować niemal 40 cmentarzy m.in. w Tarnopolu, Taurowie, Łozowie, Romanówce, Szumsku, Beresteczku, Przewałach, Kowlu. W czasie wolnym od pracy przewidziano liczne zajęcia o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym. 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczestnicy wezmą udział we mszy świętej i zwiedzą z przewodnikiem Krzemieniec.

24 sierpnia, w dniu powrotu do Polski, na trasie do Dorohuska uczestnicy obozu po raz ostatni podczas tegorocznego pobytu na Wołyniu zapalą znicze na cmentarzu w Rymaczach.

Cmentarz w Lubomlu …
… oraz Koszyszczach.