Zmagania kucharzy z Podkarpacia

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) odbył się 20 kwietnia wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii kucharza. Do rywalizacji oprócz gospodarzy przystąpiły drużyny z hufców pracy w Jarosławiu i Dębicy.

Pierwszym etapem zmagań był test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Najlepsze wyniki osiągnęli Arkadiusz Żarnowski oraz Michał Widz z Iwonicza. Następnie drużyny przystąpiły do rywalizacji w przygotowywaniu potraw: zupy krem z zielonego groszku z groszkiem ptysiowym oraz kotleta de volaille z ziemniakami i surówką z marchwi z chrzanem.

Po długich dyskusjach i podsumowaniu zdobytych w części teoretycznej i praktycznej punktów, komisja ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajął zespół z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu – Michał Widz i Arkadiusz Żarnowski, drugie miejsce przypadło reprezentantom jarosławskiego hufca – Katarzynie Kudlik i Dominikowi Kłosowi, zaś trzecie – Gabrieli Bielatowicz i Kindze Chmiel z Dębicy. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody oraz podziękowanie za pracę, którą włożyli w przygotowanie potraw.