98. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w których wzięła udział delegacja wielkopolskich OHP z Wojewódzkim Komendantem Michałem Tadeuszem Combą, rozpoczęły się w Lesznie od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w tamtejszej Bazylice Mniejszej.

Na leszczyńskim Rynku, gdzie odbyła się główna część obchodów rocznicy, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann odczytał list premier Beaty Szydło, w którym napisała m.in.: Powstanie Wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej, a dzień jego wybuchu to dzień rozpoczęcia nieodwracalnego marszu ku jednemu celowi – przywróceniu Polski na mapę Europy. Pani Premier podziękowała także inicjatorom obchodów za przywracanie pamięci tych wyjątkowych dni.

Wojewódzki Komendant OHP Michał Tadeusz Comba składa kwiaty pod pomnikiem poświęconym pamięci powstańców wielkopolskich.

Gdyby nie zwycięskie powstanie, Leszno, jak i cała Wielkopolska, byłyby terenami plebiscytu, co mocno podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Leszna Łukasz Borowiak: Wynik głosowania w Lesznie był łatwy do przewidzenia, biorąc pod uwagę strukturę narodowościową miasta. Leszno nie znalazłoby się w granicach państwa polskiego.

W trakcie obchodów odczytano apel pamięci, uczestnicy uroczystości oddali hołd powstańcom, dowódcom, uczestnikom walk o Polskę, bohaterom. Wspomniane zostały ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym śp. Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Można było podziwiać defiladę pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, zgromadzony sprzęt wojskowy, a także przejechać się zabytkowym pociągiem „Powstaniec”, prowadzonym przez parowóz. Podczas podróży pasażerom towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach z epoki, którzy na poszczególnych stacjach prezentowali m.in. inscenizacje rozbrajania niemieckich żołnierzy. Uroczystości w Lesznie zakończyły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci.

Podobnie obchodzono rocznicę powstania w Poznaniu – w uroczystościach wzięli udział zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Ewa Krupska wraz z pracownikami Wojewódzkiej Komendy OHP oraz kadrą i uczestnikami poznańskiego hufca pracy.

 

Uroczystości w Poznaniu.