Przepustka do kariery

Grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku (Zachodniopomorska WK) powróciła z dwutygodniowego pobytu we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech, gdzie odbywała praktyki zawodowe w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe przepustką do kariery”.

Młodzież wraz z opiekunami została bardzo ciepło przyjęta przez instruktorów nauki zawodu oraz koordynatorów grupy z ramienia organizacji goszczącej – Berufsförderungswerk e.V. Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V. Był to przede wszystkim czas na zdobycie nowych doświadczeń w zawodach stolarza i kucharza. Stolarze rozwijali umiejętności zastosowania i obsługi maszyn stolarskich, projektowania i konstruowania mebli oraz terminologii fachowej w języku niemieckim. Z kolei kucharze ćwiczyli się w wykonywaniu wyrobów piekarniczych i cukierniczych, przygotowywali potrawy mięsne, wegetariańskie i mleczne, poznawali dania kuchni niemieckiej i brandenburskiej.

staz2  staz3

Przekazywana wiedza teoretyczna i praktyczna została zweryfikowana egzaminem, który przeprowadzili instruktorzy prowadzący zajęcia. Po zakończeniu staży uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty.

Podczas pobytu zapewniono bogaty program kulturowy. Uczestnicy zwiedzili Berlin (Parlament, Bramę i Ulicę Brandenburską, Plac Aleksandra, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud) oraz Frankfurt, brali udział w wieczorze kulturowo-integracyjnym, w wyjściu na kręgle i spotkaniu z mistrzem olimpijskim z 2004 roku w strzelaniu do ruchomej tarczy Manfredem Kurzerem.

Kolejna grupa stażystów, tym razem kucharze i murarze, wyjedzie do Frankfurtu nad Odrą w lutym 2017 roku.