Konkursy w Krakowie

17 reprezentacji jednostek Małopolskiej WK OHP oraz zespoły z Centrów Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce i Tarnowie wzięły udział 26 listopada w konkursach wiedzy o Krakowie pt. „Muzyczny Kraków”, ekologicznym pt. „Podaj dalej… drugie życie odpadów” oraz ortograficznym pt. „O Pawie Pióro”. Organizatorem przedsięwzięć była Małopolska WK oraz krakowski 6-5 Hufiec Pracy.

Zwycięzców eliminacji hufcowych przywitała zastępca Wojewódzkiego Komendanta Bożena Rążewska życząc zgromadzonej w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 młodzieży sukcesów w konkursowych zmaganiach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi przedstawiciele sponsorów: Jan Widełka i Wojciech Skupień z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Andrzej Kowalik członek zarządu Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII. Przedsięwzięcie wsparł także Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” oraz firma „Euro – Trade”.

Tegoroczny, jubileuszowy XX Konkurs Wiedzy o Krakowie przebiegał dwuetapowo. Najpierw młodzież rozwiązywała test wiedzy, a następnie dziesięciu najlepszych zawodników rozpoznawało utwory muzyczne śpiewane przez krakowskich artystów. Turniej charakteryzował się szczególnie wysokim poziomem przygotowania młodzieży. Świadczą o tym aż dwie muzyczne dogrywki, które przeprowadzono, aby wyłonić zwycięzcę. Najwyższą liczbę punktów i tym samym pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Mosio z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie, drugie miejsce zajęła Elżbieta Wrona z 6-10 Hufca Pracy w Myślenicach, trzecie – Kinga Latocha z CKiW w Tarnowie, czwarte – Jan Stawiarski z 6-32 Hufca Pracy w Limanowej, a piąte – Weronika Sproch z CKiW w Szczawnicy-Jabłonce.

Również w konkursie wiedzy o ekologii młodzi ludzie zmierzyli się z testem składającym się z 30 pytań. Najlepsza okazała się Karolina Grabowska z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie, tuż za nią uplasował się Kamil Kukułka z 6-8 Hufca Pracy w Krakowie, trzecie miejsce zajął – Konrad Esmund z krakowskiego hufca (6-5), czwarte – Patrycja Kulpa z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu, a piąte – Dagmara Teper z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej.

W konkursie ortograficznym dyktando bezbłędnie napisała Karolina Szczerbowska z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej, drugie miejsce zajęła Agata Bochenek z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu, trzecie – Weronika Ziółkowska z 6-38 Hufca Pracy w Gorlicach, czwarte – Marta Sroczyńska z CKiW w Tarnowie, a piąte – Agnieszka Galara z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.