W kopalni soli

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni była kolejnym wspólnym działaniem uczestników Hufca Pracy w Niepołomicach (Małopolska WK) oraz seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach i Klubu Seniora w Chobocie w ramach programu „Aktywizacja informatyczna i krajoznawcza seniorów i osób niepełnosprawnych” finansowanego ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.

Podczas odbywającej się 3 lutego wyprawy, młodzież miała za zadanie pomagać seniorom w przejściu podziemnej trasy turystycznej. Zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu głównym szybem i spaceru do kaplicy św. Kingi, w której znajduje się rzeźba św. Jana Pawła II, wykonana z soli przez jednego z bocheńskich artystów.

Kolejną atrakcją był film historyczny na temat roli soli jako środka płatniczego w średniowiecznej Polsce. Podczas projekcji uczestnicy uświadomili sobie, jak ogromny wpływ na rozwój miast i ówczesnej Polski miała sól. Końcowym etapem wycieczki była wizyta w strefie relaksu i odpoczynek w leczniczym mikroklimacie.

Celem projektu prowadzonego wspólnie z Fundacją „Lepsze Niepołomice” jest zaktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych w zakresie nowoczesnych technologii i mobilności krajoznawczej.