Przygotowani do projektu

W gorlickim Hufcu Pracy (Małopolska WK) odbyła się w dniach 15-16 stycznia wizyta przygotowawcza do projektu „Kuchnia Talentów”, realizowanego w ramach programu Erasmus+.

W spotkaniu uczestniczyli koordynator projektu Piotr Dziedzina oraz przedstawiciele organizacji partnerskich z Rosji – Olga Sołowjowa (Kaliningrad State Technical University) oraz Czech – Pavel Zdrahal (Asociace Stredoskolskych Klubu Ceske Republiky). Delegacje podzieliły się zadaniami, omówiły sprawy organizacyjne, a także główne założenia projektu. Spotkały się także z Burmistrzem Gorlic, zwiedziły m.in. wieżę ratuszową oraz zabytkowe punkty miasta.

Wymiana młodzieży odbędzie się w dniach 24 lutego – 1 marca 2020 r. na terenie Wysowej, Gorlic i okolic. W projekcie weźmie udział 28 uczestników i 4 opiekunów, a głównym jego założeniem będzie promowanie narodowej sztuki kulinarnej, rozwój umiejętności kulinarnych młodzieży oraz pogłębienie wiedzy na temat regionalnych potraw i zwyczajów.

Przedsięwzięcie ma również na celu zachęcenie młodych kucharzy do propagowania różnorodności kuchni narodowej i wprowadzania jej do codziennego menu. W trakcie wymiany międzynarodowej młodzież poszerzy swoje umiejętności kulinarne, a także wymieni się przepisami na tradycyjne dania z ojczystych krajów.