Aktywni w Szamocinie

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie (Wielkopolska WK) odbyło się 14 stycznia spotkanie Rady Młodzieży oraz Klubu Aktywnych, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania.

Młodzież między innymi wykonała świąteczne kartki dla chorej Natalki, zadbała o zapomniane groby i stare cmentarze, a podczas okresu grzewczego chłopcy pomagali w noszeniu opału osobom potrzebującym pomocy.

Ponadto w minionym roku po raz kolejny uczestnicy wysłali kartki do Powstańców Warszawskich w ramach akcji „BohaterON – włącz historię”. Miłym zaskoczeniem była korespondencja zwrotna z Australii od jednego z walczących – Stanisława Longina Mackiewicza ps. Żak (ur. 1924 r.), który walczył w V Obwodzie Mokotów Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Mężczyzna był zatrudniony w Biurze Inżynieryjno-Budowalnym. Trafił do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu 344 Lamsdorf. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie Armii Krajowej we Włoszech, następnie wyemigrował do Australii, skąd nadszedł następujący list:

Szanowne Grono, kochana młodzieży dziękuję za pamięć. Kochajcie Ojczyznę jak Matkę rodzoną. Pamiętajcie, to Wy przyszłością Narodu.

Członkowie Klubu Aktywnych mają jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania. Jeden z nich to wykonanie stu kotylionów na setną rocznicę wyzwolenia Szamocina.