Na wybiegu

Elegancja nie ma metryki, a o swój wygląd można zadbać w każdym wieku. Przekonali się o tym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” za sprawą projektu „Elbląskie metamorfozy”, realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, którego wnioskodawcą byli uczestnicy grupy Helping Hands z elbląskiego Hufca Pracy (Warmińsko-Mazurska WK).

Celem projektu było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby innych oraz zaznaczenie, że dzielić się można nie tylko dobrami materialnymi czy pieniędzmi, ale przede wszystkim własnym czasem i umiejętnościami.

Podsumowaniem trwającego od września ub. r. projektu był pokaz mody, na którym zaprezentowano stylizacje rodem z drugiej dekady XX wieku. Bogato zdobione sukienki, wyraziste makijaże i stylowe fryzury wykonane przez młodzież z hufca, opaski z piórami, cygaretki w dłoniach oraz meloniki pozwoliły seniorom na podróż w czasie. Swobodna atmosfera i liczne brawa sprawiły, że pensjonariusze poczuli się jak na prawdziwym wybiegu, świetnie się przy tym bawiąc.

– Młodzi ludzie systematycznie odwiedzali Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka” oraz Dom Dziecka w Elblągu, dzieląc się nie tylko tym co potrafią najlepiej w zakresie usług fryzjerskich, ale także empatią, zrozumieniem, cierpliwością i uśmiechem. Co ważne doskonalili przy tym swoje umiejętności. Zadziwiająca i jakże naturalna była też płaszczyzna porozumienia między młodzieżą a pensjonariuszami. Sposoby dbania o urodę są tematem zawsze na topie, niezależnie od wieku – mówi Dorota Perlejewska, koordynatorka projektu i wychowawczyni w elbląskim Hufcu Pracy.

Młodzież bardzo zżyła się z seniorami i mimo, że projekt dobiegł końca, zapowiedziała kolejne odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, by nadal dbać o ich wygląd i samopoczucie.

Zdjęcia wykonane podczas pokazu mody zostaną wykorzystane do zorganizowania wystawy w miejscowym kinie Światowid i Urzędzie Miasta.