„I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich (Dolnośląska WK) przeprowadziła akcję pod nazwą „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Odbyła się ona w ramach realizacji projektu pn. „Przełamać bariery” (Europejski Korpus Solidarności).

Przedsięwzięcie było wieloetapowe. Najpierw młodzież odwiedziła podopiecznych miejscowego Domu Pomocy Społecznej i tam, czytając wiersze oraz opowiadania świąteczne, pomogła pensjonariuszom napisać listy do „Świętego Mikołaja”. Następnie, poznawszy ich marzenia i życzenia, udała się do lokalnych firm i instytucji, prosząc o wsparcie. Odzew był niezwykle pozytywny. Udało się skompletować piękne podarunki, które 10 grudnia rozdano autorom listów. Wydarzenie uświetnił występ Teatru „Ruch” z Domu Pomocy Społecznej w Opolnicy, prezentując wzruszającą opowieść świąteczną.

Dzięki takim akcjom młodzież ma szansę otworzyć się na potrzeby bliźnich znajdujących się w trudnej sytuacji. Wpływa to na kształtowanie właściwych postaw wobec osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz rozwija wrażliwość. Dla młodych ludzi udział w tego typu przedsięwzięciach to również bezcenna lekcja pokory i empatii.