Wycieczka do Torunia

Uczestnicy wałeckiego Hufca Pracy (Zachodniopomorska WK) wybrali się 10 grudnia na wycieczkę do Torunia, podczas której zwiedzili miasto i muzea.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy było pierwszym punktem w planie wycieczki. Siedzibą tej placówki edukacyjnej jest zabytkowy budynek dawnego Młyna Richtera, jednego z cenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej. Jej wizytówką jest wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwacje zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Na sześciu kondygnacjach Centrum znajdują się różnego rodzaju wystawy i pracownie naukowe. Podczas trzygodzinnego zwiedzania można było wykazać się kreatywnością, odkryć w sobie zainteresowania i pasje.

Po opuszczeniu Centrum młodzież z przyjemnością zwiedziła Stary Rynek, który w okresie przedświątecznym zachwyca dekoracjami, muzyką, wystawami i niebywałą panoramą Starego Miasta.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Żywe Muzeum Piernika, gdzie w przezabawnej formie przedstawiono im historie Torunia i piernikarstwa. Następnie młodzież własnoręcznie wyrabiała pierniki według receptury sprzed 500 lat. Atrakcją był też udział w warsztatach dekorowania pierników pod kierunkiem artystek-malarek.