Jestem patriotą

Prelekcje, dyskusje, konkursy, śpiewanie pieśni patriotycznych, kotyliony i specjalne dekoracje w świetlicach, zapalone znicze w miejscach upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach. Tak uczestnicy i kadra OHP rozpoczęli obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W przeddzień Święta Niepodległości na grobach poległych żołnierzy na cmentarzach w Pcimiu, Stróży, Głogoczowie, Wiśniowej, Jasienicy i Stadnikach zapłonęły znicze zapalone przez młodzież i kadrę z 6-10 Hufca Pracy w Myślenicach (Małopolska WK). Znicze ufundował Wojewoda Małopolski Józef Pilch i przekazał je na ręce Komendanta Małopolskiej WK OHP Krzysztofa Świerczka. Znicze na mogiłach i masowych grobach partyzantów i żołnierzy będą przypominać odwiedzającym o bohaterstwie i ich oddaniu dla ojczyzny.

W tym samym myślenickim hufcu rozmawiano o postaci Józefa Piłsudskiego i Święcie Niepodległości, oglądano albumy historyczne, udekorowano świetlicę kotylionami, przygotowano gazetkę. Później – na płycie myślenickiego Rynku – zapalono znicze pod Pomnikiem Niepodległości.

W innej jednostce Małopolskiej Komendy, która realizuje wojewódzki program pn. „Jestem patriotą”, Hufcu Pracy w Bochni, uczestnicy także wykonali kotyliony na Święto Niepodległości. Wspólna praca nad nimi była okazją do rozmów z młodzieżą na temat ojczyzny, postaci i symboli historycznych oraz wartości narodowych. Uczestnicy, aby uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, przygotowali także okolicznościową gazetkę.

Znicze zapłonęły również pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej oraz na mogile zbiorowej żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rabce. Zapalili je uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej (Małopolska WK).

98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczczono w Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie organizując turniej strzelecki z broni pneumatycznej o puchar dyrektora tarnowskiego Centrum. Podobnie jak w latach ubiegłych do udziału w zawodach, poza drużyną gospodarzy, zaproszono trzyosobowe reprezentacje Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie. Po raz pierwszy wzięli udział w wydarzeniu członkowie Związku Strzeleckiego w Tarnowie prezentując pokaz militarny. Uczestnicy zawodów oddawali po trzy strzały próbne, następnie pięć strzałów zaliczanych do punktacji zawodów.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kamil Szerszeń z CKiW w Tarnowie, za nim uplasowali się kolejno Mariusz Piątek z Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie i Karolina Kałuża z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Gromniku. Największą liczbę punktów w klasyfikacji drużynowej uzyskała reprezentacja gospodarzy zdobywając tym samym główne trofeum turnieju. Najlepsi strzelcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy zawodnicy pamiątkowe dyplomy. Po turnieju młodzież z tarnowskiego Centrum wraz z kadrą i dyrektorem Centrum udała się na Plac Sobieskiego, gdzie obdarowywała przechodniów własnoręcznie wykonanymi kotylionami.

Inaczej świętowano w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK). Tutaj młodzież postanowiła uczcić święto narodowe śpiewaniem pieśni patriotycznych prezentując m.in. „Rotę”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „My, Pierwsza Brygada” czy „O mój rozmarynie”. Pieśni patriotyczne to jeden z elementów spajających naród polski. W czasie gdy kraju nie było na mapie świata, to m.in. patriotyczne pieśni motywowały do godnej postawy w obronie ojczyzny i podnosiły Polaków na duchu.

Uroczystym apelem, przygotowanym przez uczniów pod kierownictwem polonisty Marcina Mościńskiego, uczczono Święto Niepodległości w pięknie udekorowanym biało-czerwonymi barwami Centrum Kształcenia i Wychowania w Gołdapi. Recytatorskie wystąpienia uczestników urozmaicały muzyczne, multimedialne prezentacje z wydarzeń historycznych Polski, czasów zwycięstw i chwały, ale też i klęsk. Zaduma i refleksja nad wartością wolności w życiu państwa towarzyszyła zebranym podczas całej uroczystości.

Podobny apel zorganizowano w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku (Zachodniopomorska WK). Przygotowała go klasa I Gimnazjum dla dorosłych pod opieką nauczyciela historii. Podczas uroczystości przypomniano daty i wydarzenia historyczne związane z utratą niezawisłości i jej odzyskania. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni legionowe i utwory Fryderyka Chopina. Zaprezentowano sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego, w czym  wydatnie pomogła współpraca ze Związkiem Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

11 listopada uczestnicy i kadra Ochotniczych Hufców Pracy wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w całej Polsce. Młodzież czeka ważna lekcja patriotyzmu i historii.