„Kuchnia mojej prababci”

Wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy kształcący się w zawodach kucharza i cukiernika uczestniczyli 20 listopada w warsztatach edukacyjno-artystycznych.

Prowadząca Aleksandra Czapska z Centrum Edukacji Muzealnej z Białej Podlaskiej w interesujący sposób przedstawiła historię dawnej polskiej kuchni. Wspominała o potrawach mącznych, które dekady temu bardzo często gościły na stołach np. gryczanki, prażucha, gryczek, bliny oraz kulebiaki.

Młodzież mogła również zobaczyć surowce, z których przygotowywano te potrawy m.in. różne gatunki kasz, mąkę pszenną i żytnią, groch, soję oraz przedmioty, które gościły w kuchni prababci.

Po wysłuchaniu opowieści, wychowankowie wzięli udział w zajęciach plastycznych. Rezultatem artystycznych wyznawań były wyjątkowe oraz jedyne w swoim rodzaju ręcznie malowane drewniane łopatki. Uczestnicy zamienili przedmiot codziennego użytku w prawdziwe dzieło sztuki, które z pewnością stanie się dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza kuchni.