O biotechnologii w Oleśnicy

W Centrum Kształcenia i Wychowania i OHP w Oleśnicy realizowany jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności projekt „EkoAktywni w działaniu”. Jego celem jest zmiana postawy młodego pokolenia i skierowanie jego energii na działania proekologiczne, rozwijanie świadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska poprzez szereg działań praktycznych oraz teoretycznych tj. warsztaty ekologiczne, kulinarne oraz wykłady.

Cykl wykładów zakończyła prelekcja doktora Zdzisława Wróblewskiego, wykładowcy na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która odbyła się w oleśnickim zamku, na temat „Biotechnologia dla człowieka i środowiska”. Wzięli w niej udział podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy oraz uczniowie miejscowego liceum ogólnokształcącego.

Na wstępie prelegent wyjaśnił pojęcie biotechnologii oraz omówił jej kategorie: białą, czerwoną i zieloną. Poruszał też kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska (biodegradacja, bioremediacja, GMO), terapią fagami, czyli lekami ze ścieków oraz opowiedział o zastosowaniu terapii fagowej w medycynie i weterynarii. Na zakończenie młodzież dowiedziała się, jak wykorzystuje się komórki macierzyste i wirusa HIV w terapii genowej. Prelegent urozmaicał swoje wystąpienie przykładami z życia oraz świata nauki.

Słuchacze wyszli z wykładu przekonani, że biotechnologia to nauka przyszłości, dzięki której można uratować nie tylko środowisko, ale również ludzkie życie.