Konkurs gastronomiczny

W Zespole Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) odbył się konkurs gastronomiczny pn. „Lekka, zdrowa i pełna witamin zupa krem’’. Organizatorem przedsięwzięcia była Małgorzata Wawro – nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Celem konkursu było rozwijanie współzawodnictwa pomiędzy uczniami, zachęcenie młodzieży do doskonalenia zawodowego oraz pobudzanie ich zainteresowań i uzdolnień, a także promocja talentów młodych adeptów sztuki kulinarnej.

W pojedynku na wykonanie najlepszej „Lekkiej, zdrowej i witaminowej zupy krem” zmierzyli się uczniowie drugiej i trzeciej klasy szkoły branżowej kształcący się w zawodzie kucharza. Na przygotowanie dwóch porcji zupy mieli 120 minut.

Jury wybrało najsmaczniejszą potrawę, oceniając walory smakowe, jej atrakcyjność, stopień trudności, organizację pracy, higienę produkcji oraz sposób podania.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a o zwycięstwie decydowała minimalna różnica punktów. Komisja konkursowa po wnikliwej ocenie przyznała nagrody i wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajął Adam Szynal za zupę krem z pomidorów z bazylią i grzankami. Druga lokata przypadła Dominice Kaczmarskiej za zupę krem z pora z pieczarkami i boczkiem, natomiast trzecie miejsce zajął Michał Kamiński za zupę dyniową. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały Maria Sobolak oraz Angelika Gankiewicz.