Dzień kariery w Dębicy

Młodzieżowe Centrum Kariery w Dębicy (Podkarpacka WK) we współpracy ze szkolnym doradcą zawodowym, zorganizowało 7 listopada dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej w Przecławie lokalny Dzień kariery.

30-osobowa grupa młodzieży odwiedziła drukarnię Progarfix w Dębicy, w której poznała pracę i zasady funkcjonowania firmy. Uczestnicy zostali zaproszeni najpierw do części biurowej, a następnie do działów odpowiedzialnych za technologię i wycenę produktów, zamówienia i kontakt z klientami oraz do działu graficznego.

Gospodarze szczegółowo omówili obowiązki i zadania każdego pracownika. W części produkcyjnej firmy młodzież dowiedziała się, jak powstają ulotki, broszury, foldery i inne produkty drukowane.

Po południu doradcy zawodowi zaprosili uczestników do nowej siedziby Młodzieżowego Centrum Kariery przy ulicy Sienkiewicza 1 w Dębicy na grę pod tytułem „Chłopska Szkoła Biznesu”. Jest to gra ekonomiczna, podczas której gracze doświadczają emocji związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z założeniami organizatorów Dnia kariery uczestnicy mieli poznać, na czym polega praca zawodowa, bezpośrednio przyglądając się pracy przedsiębiorstwa oraz podejmując konkretne decyzje w symulowanej grze. Dla młodzieży stojącej u progu wyboru drogi zawodowej taka forma Dnia kariery stanowiła cenne doświadczenie.