Wielka przygoda

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Barlinku (Zachodniopomorska WK) podsumował 29 października projekt „Mała praca w drewnie – wielka przygoda i piękny efekt” realizowany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Wcześniej od 21 do 25 października w Ośrodku gościła grupa młodzieży wraz z opiekunami z Internationaler Bund (IB) z Frankfurtu nad Odrą w Niemczech. Projektowi przyświecała idea rozwijania umiejętności manualnych, estetyki oraz kreatywnego myślenia. Program był bardzo bogaty i urozmaicony. Najpierw uczestnicy integrowali się podczas wycieczki szlakiem turystycznym Barlinka oraz zawodów bowlingowych. Kolejnego dnia odbyły się zajęcia sportowe na kortach tenisowych, po czym grupa udała się do pobliskich Przelewic, gdzie w towarzystwie przewodnika zwiedziła Ogród Dendrologiczny. Dzień zakończył się warsztatami sztuki użytkowej z użyciem drewna.

  

W warsztatach stolarskich Ośrodka, pod okiem stolarza Waldemara Osóbki oraz instruktora Ryszarda Płotkowskiego młodzież budowała budki lęgowe dla ptaków oraz tworzyła ozdoby z drewna. W programie były też zajęcia zorganizowane przez Nadleśnictwo Barlinek należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Wizyta w moczydelskich lasach rozpoczęła się od zwiedzania szkółki leśnej oraz nauki rozpoznawania sadzonek, owoców i nasion. Ponadto uczestnicy spacerowali po Puszczy Barlineckiej oraz brali udział w warsztatach decoupage, wystawie własnoręcznie wykonanych prac z drewna oraz spotkaniu przy ognisku.

Podczas podsumowania, tuż przed pożegnaniem gości z Niemiec, wspólnie omówiono zrealizowane cele oraz plany współpracy na przyszłość.