Niecodzienne spotkanie

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) spotkali się z Ryszardem Sługockim, dziennikarzem, podróżnikiem i dyplomatą, ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik.

Gość w ciekawy sposób przytoczył historię powstania tzw. Rzeczpospolitej Iwonickiej, akcentując przy tym olbrzymią rolę swojego dowódcy, którego oddział liczący 38 partyzantów zaatakował w lipcu 1944 roku niemiecki garnizon zmuszając go do opuszczenia Iwonicza.

W dalszej części wystąpienia przedstawił powojenne losy swojego dowódcy, który nie godził się na narzucony Polsce ustrój i aktywnie działał w podziemiu antykomunistycznym, za co został aresztowany przez UB i skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu we Wrocławiu, a jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych na przełomie 2011/2012 r. przez Instytut Pamięci Narodowej.

Następnie wychowankowie zaprezentowali teledysk poświęcony bohaterowi, który nagrali we współpracy ze stowarzyszeniem „Odra-Niemen”. Wyświetlono też krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony bohaterom niezłomnym.