Czas zadumy

Przed Dniem Wszystkich Świętych uczestnicy OHP w wielu większych i mniejszych miejscowościach w całym kraju porządkowali cmentarze. Uprzątali liście, zapalali znicze, wspominali zmarłych, ale i poznawali historię Polski. Ten czas przed tym wyjątkowym świętem to okazja do zadumy i refleksji, upamiętnienia tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny. Uczy patriotyzmu i poszanowania miejsc pamięci, wzmacnia poczucie wspólnoty i odpowiedzialności, pokazuje jak ważna jest dobrowolna i bezpłatna działalność na rzecz innych.

Młodzi ludzie z Hufca Pracy w Dębicy (Podkarpacka WK) udali się wraz z wychowawcami na Szlak Partyzancki II Zgrupowania AK Obwodu Dębica do Gumnisk i Braciejowej. Pierwszym punktem był krzyż Jabłonowskiego, później – Polana Kałużówka, gdzie w sierpniu 1944 r. rozegrała się bitwa pomiędzy piechotą niemiecką a partyzantami i gdzie znajduje się pomnik, którego otoczenie uczestnicy hufca uporządkowali, a potem zapalili znicze. Następnym etapem na partyzanckim szlaku, do którego dotarła młodzież wraz z wychowawcami, był obelisk upamiętniający poległych partyzantów oraz osoby cywilne w czasie działań wojennych w 1944 r. w rejonie Gumnisk i Braciejowej. Wędrówkę szlakiem AK delegacja hufca zakończyła na cmentarzu parafialnym w Gumniskach, gdzie spoczywają partyzanci polegli podczas bitwy na Polanie Kałużówka. I tutaj zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych. Przed kapliczką katyńską uczczono pamięć o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu i Charkowie oraz osób, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Wojskowe mogiły odwiedzili również wychowankowie Środowiskowego Hufca Pracy we Włodawie (Lubelska WK), którzy porządkowali miejscowy cmentarz wojenny w ramach porozumienia między hufcem a Urzędem Miasta. Inni uczestnicy z Lubelszczyzny porządkowali z kolei groby Legionistów spoczywających na hrubieszowskim cmentarzu parafialnym. Ta szlachetna inicjatywa wyszła od Rady Młodzieży Hufca Pracy w Chełmie.

lublin1Uczestnicy tomaszowskiego Hufca Pracy – uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Uzawodowionego oraz Zasadniczej Szkoły Wielozawodowej w Tomaszowie Lubelskim udali się wraz z wychowawcami na pobliski cmentarz przed pomnik upamiętniający polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. oraz pomnik dowódcy połączonych armii „Kraków” i „Lublin” gen. Tadeusza Piskora, gdzie spoczywają też jego prochy. Uporządkowali teren, odmówili modlitwę i zapalili znicze.

Młodzież z Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolska WK) uczciła pamięć bohaterów wojennych sprzątając tamtejszy cmentarz, groby zaniedbane i zapomniane żołnierzy różnych narodowości, by udać się potem do lasku w Danielniku. Danielnik to miejsce Pamięci Narodowej uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w lipcu 1944 r. Dziś na miejscu egzekucji wznosi się pomnik, o który również uczestnicy zadbali. Wygrabiono teren wokół niego oraz usunięto chwasty z kostki brukowej. Akcja porządkowa została zorganizowana w ramach wojewódzkiego programu „Jestem Patriotą”.

Ich koledzy, z innej małopolskiej jednostki – hufca w Starym Sączu – podobnie jak w latach poprzednich porządkowali otoczenie pomnika powstańców styczniowych znajdującego się na cmentarzu komunalnym im. Św. Rocha, który przypomina o losach poległych rodaków. Młodzież wycięła chwasty, zgrabiła zalegające liście oraz uprzątnęła stare, wypalone już znicze. Po zakończeniu prac odmówiła modlitwę za dusze zmarłych i zapaliła nowe znicze. Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu uczestnicy z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy zaopiekowali się anonimowym grobem usytuowanym tuż przy bramie wejściowej.

Z kolei delegacja młodzieży tarnobrzeskiego Hufca Pracy zapaliła znicze m.in. na grobach bohaterskich obrońców Tarnobrzega, którzy polegli we wrześniu 1939 r. podczas obrony Skalnej Góry przed Niemcami przeprawiającymi się przez Wisłę. Na Cmentarzu Wojskowym spoczywa też organizator tej obrony – por. Józef Sarna. Znicze ustawiono także na obelisku upamiętniającym Tarnobrzeżan poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej, których prochy rozsiane są po całym świecie.

czerwony ?wiece w. wszyscy saints tag

O tych, co odeszli pamiętali też uczestnicy Klubu Aktywnych z hufca w Wałbrzychu (Dolnośląska WK), którzy uporządkowali cmentarz należący do Parafii Świętego Franciszka z Asyżu. Akcja odbyła się ramach współpracy z księdzem proboszczem Piotrem Koperą. Uczestnicy dostali worki, rękawiczki, grabie i miotły. Pracowali chętnie i sumiennie mimo nieprzyjemnej pogody. Czyścili pomniki, ścieżki między sektorami, zbierali pozostałości po zniczach, grabili i sprzątali liście oraz gałęzie, wyrywali chwasty. Oczyszczono ponadto teren wokół kaplicy cmentarnej, przy krzyżach. Na zakończenie ks. Proboszcz Piotr Kapera zaprosił podopiecznych hufca na herbatę i ciasto.

Od wielu lat, na kilka dni przed 1 listopada młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania w Tarnowie włącza się w porządkowanie terenu Starego Cmentarza przy ul. Narutowicza, cmentarza w Tarnowie-Krzyżu oraz cmentarza w Tarnowie-Mościcach. Stałą opieką otacza cmentarz wojenny nr 200 przy ul. Chyszowskiej. Dba o bieżący porządek, zbierając śmieci naniesione przez wiatr (niekiedy również przez osoby niepotrafiących uszanować wyjątkowości tych miejsca), usuwa opadłe gałęzie, grabi liście.

Również członkowie Klubu Aktywnych i Rady Młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi zorganizowali sprzątanie opuszczonych grobów na tamtejszym cmentarzu,  a po zakończonej pracy zapalili symboliczne światło znicza.

W przygotowaniach do tegorocznych Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych pomagali również uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania  OHP w  Człuchowie (Pomorska WK), którzy porządkowali opuszczone groby na starym cmentarzu komunalnym. Wychowankowie Ośrodka pod opieką wychowawcy Janusza Wilczka uprzątnęli stare znicze, zagrabili suche liście oraz wyczyścili płyty nagrobne. Zapalili też znicze oraz przyozdobili kwiatami opuszczone nagrobki.