„Wstańcie, chodźmy!”

Pod takim hasłem obchodzony był tegoroczny XIX Dzień Papieski. Swojemu Patronowi oddali hołd podopieczni małopolskich jednostek OHP.

Uczestnicy Hufca Pracy w Wadowicach udali się na miejscowy rynek, aby pod pomnikiem Św. Jana Pawła II złożyć kwiaty oraz zapalić znicz.

Projekcja filmu dokumentalnego pt. „Pielgrzym” rozpoczęła obchody Dnia Papieskiego w Hufcu Pracy w Proszowicach. Podczas dyskusji młodzi ludzie wymieniali się spostrzeżeniami na temat pontyfikatu Papieża Polaka, a w szczególności jego dobrych relacji z młodzieżą. Następnie wraz z wychowawcami złożyli kwiaty, zapalili znicz pod pomnikiem Ojca Świętego oraz odmówili modlitwę

W Bochni zorganizowano Bieg Papieski, w którym wzięli udział podopieczni miejscowego hufca oraz przedstawiciele miejscowych szkół. Przed startem uczestnicy spotkali się w kościele św. Pawła Apostoła na krótkiej modlitwie. Trasę biegu wyznaczały trzy pomniki św. Jana Pawła II znajdujące się przy bocheńskich parafiach. Bieg miał charakter symboliczny, nie było zwycięzców ani przegranych. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Bochni oraz Starosty Bocheńskiego.

  

Z kolei młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu udała się na nowosądecki rynek, aby pod pomnikiem Wielkiego Polaka złożyć kwiaty i zapalić znicz. Po drodze uczestnicy zatrzymali się również na Plantach obok skały poświęconej św. Janowi Pawłowi II, gdzie odczytali przesłanie papieża wyryte na pamiątkowej tablicy.

Natomiast uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie uczcili Dzień Papieski zapalając znicze pod pomnikiem znajdującym się przy Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, w którym Karol Wojtyła często bywał. Jako papież przybył tu dwukrotnie, 7 czerwca 1979 r., nadając kościołowi tytuł bazyliki oraz 19 sierpnia 2002 r. w czasie obchodów 400-lecia sanktuarium. W tym miejscu, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski zwrócił się z prośbą: „I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili…”. Spełniając to przesłanie, młodzież uhonorowała patrona OHP modlitwą i minutą ciszy.

Do miejsc, które upamiętniają św. Jana Pawła II wybrała się młodzież z Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z wychowawcami. Uczestnicy odwiedzili Szkołę Podstawową nr 1 oraz Niepubliczne Przedszkole Ochronka – placówki te noszą imię Papieża Polaka. Następnie przeszli pod pomnik przy kościele parafialnym, gdzie oczyścili monument, uporządkowali otaczający go teren, zapalili znicze i chwilą ciszy oddali hołd św. Janowi Pawłowi II.