Ogólnopolski Konkurs Literacki – znamy laureatów

Patrycja Zięba, Szymon Gruszkiewicz i Marcin Wojtasik to laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ogłoszonego przez Dolnośląską WK OHP dla uczestników z całej Polski.

Etap podstawowy w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych OHP trwał od 22 września do 15 października br. Zgodnie z regulaminem konkursu należało napisać opowiadanie o miejscu, które dziewczęta i chłopcy uważają za jedyne, wyjątkowe, pełne dobrych wspomnień. Do 17 października do Hufca Pracy w Dzierżoniowie (Dolnośląska WK) wpłynęło 50 prac z hufców, ośrodków szkolenia i wychowania oraz centrów kształcenia i wychowania.

28 października komisja konkursowa, która zebrała się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, w składzie: nauczyciel polonista z dzierżoniowskiego Zespołu Szkół Nr 2 Patrycja Pelczar (przewodnicząca), poetka Urszula Kowalewska oraz Krystyna Gliwa i Jolanta Karaszewska z Biblioteki Publicznej postanowiła przyznać I nagrodę Patrycji Ziębie z Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolska Wojewódzka Komenda OHP) za pracę pt. „Lustra w piwnicy”, II – Szymonowi Gruszkiewiczowi z Hufca Pracy w Chełmie (Lubelska Wojewódzka Komenda OHP) za pracę pt. „Adamów” oraz III – Marcinowi Wojtasikowi z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini (Małopolska Wojewódzka Komenda OHP) za pracę pt. „Drugi dom”.

Ponadto jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Martyna Leśniewska z Hufca Pracy w Skierniewicach (Łódzka WK OHP) – „Wakacje z gburem”, Patryk Adamajtis z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich (Dolnośląska WK OHP) – „Moje miejsce wspomnień”, Krystian Radziejewski z Hufca Pracy w Grajewie (Podlaska WK OHP) – „Dla kolegi, który stał tu przed nami”.

Tematami prac konkursowych były najczęściej rodzina i przyjaźń. Uczestnicy pisali także o swoich zainteresowaniach, przemianach wewnętrznych, które nastąpiły podczas pobytu w OHP, marzeniach i dalszej przyszłości. Niektóre opowiadania miały oryginalną formę urozmaiconą dialogami, fragmentami tekstów piosenek, ulubionymi sentencjami czy treścią listów.

Nagrody zostaną wręczone laureatom w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach podczas uroczystego spotkania w dniach 8-10 listopada, gdzie na młodzież czeka szereg różnorodnych atrakcji.


Na zdjęciu komisja konkursowa. Od lewej: Krystyna Gliwa z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie, wychowawca Hufca Pracy w Dzierżoniowie Barbara Bulerska, poetka Urszula Kowalewska oraz polonistka z Zespołu Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie Patrycja Pelczar.