Porządkowali polskie cmentarze

Młodzież z 1-2 Hufca Pracy w Górze (Dolnośląska WK) odwiedziła i porządkowała polskie cmentarze na Kresach.

Uczestnicy podróż po polskich cmentarzach rozpoczęli w Koniuchach, gdzie spoczęła ludność cywilna, która została wymordowana 29 stycznia1944 r. przez partyzantów. Następnym punktem wyprawy był cmentarz w Butrymańcach, gdzie znajdują się kwatery żołnierzy Armii Krajowej. Młodzież w skupieniu uporządkowała mogiły, zapaliła znicze i odmówiła modlitwę za dusze poległych.

W Ejszyszkach, przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej, gdzie z honorami wojskowymi zostali pochowani czterej nieznani żołnierze, których ciała zostały odnalezione w ramach prac prowadzonych wspólnie przez specjalistów polskich (z IPN) oraz litewskich, również zapalono znicze i odśpiewano hymn narodowy.

Kolejnym etapem wyprawy były Ponary, dzielnica Wilna, w której śmierć poniosły dziesiątki tysięcy Żydów i Polaków. Młodzież przystanęła przy pomniku pomordowanych, by oddać hołd rozstrzelanym rodakom. Wizyta na cmentarzu na Rosie stanowiła już ostatni przystanek w drodze do Wilna. Zwiedzanie Wilna rozpoczęto od Ostrej Bramy i Kaplicy Ostrobramskiej, w której znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

Następnego dnia wychowankowie udali na cmentarz w Koleśnikach, gdzie znajduje się Kwatera VI Brygady Wileńskiej AK. Jest to symboliczne miejsce upamiętnienia żołnierzy AK, bez szczątków żołnierzy. Kolejny cel to cmentarz Szalewiczów – leśna mogiła, w której spoczywają żołnierze AK z oddziału Władysława Janczewskiego ps. Laluś. Zginęli oni w starciach z oddziałami NKWD. Cmentarz jest położony w lesie, nad rzeką Wersoką, w pobliżu przedwojennej, nieistniejącej już miejscowości Adamiszki.

Ostatniego dnia wyprawy grupa odwiedziła cmentarze w Solecznikach Małych, Solecznikach oraz grób żołnierzy Czesława Stankiewicza ps. Komar, gdzie przy małej kapliczce w Sangiełowszczyźnie są pochowani zamordowani przez Sowietów żołnierze AK.