Wspólne czytanie polskich nowel

Uczestnicy i kadra jednostek OHP wzięli udział 7 września w ósmej edycji akcji Narodowego Czytania, podczas której Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaproponowali do czytania osiem polskich nowel.

W tym roku wśród wybranych tytułów nowel znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Podkarpacka WK

W tym roku, z okazji 85. rocznicy wprowadzenia do polskich szkół dla niewidomych alfabetu i skrótów ortograficznych według systemu Braille’a, Kancelaria Prezydenta wydała wszystkie osiem nowel alfabetem Braille’a. Fragment tej publikacji odczytała w Rzeszowie 9-letnia Nikola.

W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Rzeszowie Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś wspólnie z 9-letnią Nikolą i Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart przeczytał fragmenty noweli Bolesława Prusa „Katarynka”. Natomiast młodzież z rzeszowskiego 9-1 Hufca Pracy wraz z z pracownikiem Zespołu ds. szkoleniowo-pedagogicznych zaprezentowała „Dym” Marii Konopnickiej, a zaproszeni goście czytali nowele „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza i „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Z kolei w Jarosławiu do czytania polskich nowel na miejskim rynku oprócz przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz mieszkańców włączyła się również młodzież z miejscowego 9-12 Hufca Pracy. Wychowankowie OHP wiedzą, że czytanie książek to wspaniała przygoda, która rozwija wyobraźnię i uczy wrażliwości. W trakcie spotkania każdy mógł oznaczyć swoją ulubioną lekturę okolicznościową pieczęcią, a na pożegnanie skosztować tortu.

Nowele czytała też młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu, jak również podopieczni Hufca Pracy w Stalowej Woli, gdzie czytano „Katarynkę”. Uczestnicy przygotowali także gazetkę ścienną, której tematem było Narodowe Czytanie 2019 oraz wzięli udział we wspólnym czytaniu organizowanym w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej.

Do akcji Narodowego Czytania organizowanej w Przemyskiej Bibliotece Publicznej dołączyli uczestnicy tamtejszego Hufca Pracy. Znani mieszkańcy Przemyśla odczytali fragmenty wybranych na tę okazję lektur. Wśród lektorów znaleźli się między innymi: Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch. Sobotnie wydarzenie uświetnił spektakl pt. „Dym” na podstawie utworu Marii Konopnickiej, prelekcja dr. hab. Tomasza Pudłockiego „A może nas nie rozdziobią” oraz konkurs wiedzy o lekturach Narodowego Czytania. Ponadto spotkaniu towarzyszyły wystawy „Małe formy prozatorskie w literaturze polskiej XIX i XX w.” oraz „Nowele polskie: Mała forma – wielka sprawa”.

W przeddzień akcji, 6 września, w Hufcu Pracy w Tarnobrzegu zorganizowano wspólne czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa. Inicjatorkami wydarzenia były doradczynie zawodowe z tamtejszego Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Nowelę czytali uczniowie klasy pierwszej, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w pierwszej klasie szkoły branżowej. Do wspólnego czytania włączyła się również kadra hufca.

Pomorska WK

W 11-19 Hufcu Pracy w Słupsku wychowawcy zapoznali swoich podopiecznych z ideą i głównym przesłaniem akcji, po czym zaproponowali wybór jednej z nowel do wspólnego czytania. Młodzież zdecydowała się na tekst Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”.

Na zakończenie spotkania zacytowano słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

  

Świętokrzyska WK

Wspólne czytanie polskich nowel w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie zainaugurowała jego kierownik Bożena Kucybała, czytając fragmenty „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej. Kolejne pozycje m.in.: „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, „Sachem”, „Katarynka” oraz inne lektury czytali uczestnicy Ośrodka oraz wychowawca Dawid Wojtasiak.

  

Centrum Kształcenia i Wychowania w Oleśnicy

Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.  (Józef Czechowicz)

Powyższe motto przyświecało młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy, która przyłączyła się do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Uczestnicy wspólnie na nowo odkryli nowelę Marii Konopnickiej „Dym”. Tradycja wspólnego czytania udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wartości.