Obchody 80 rocznicy bitwy pod Proszowicami

W sobotę 7 września odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę bitwy pod Proszowicami. W uroczystości wzięli udział uczestnicy 6-6 Hufca Pracy w Proszowicach, jak również reprezentanci licznych instytucji państwowych, urzędów, szkół oraz przedstawiciele Związku Kombatantów i Bractwa Kurkowego.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kaplicy na cmentarzu parafialnym w intencji poległych żołnierzy armii „Kraków” pod przewodnictwem proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. WNMP w Proszowicach ks. Jana Zwierzchowskiego.

Następnie uczestnicy w asyście Orkiestry Dętej „Błysk” z Żębocina udali się w uroczystym kondukcie do grobów żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Burmistrz Grzegorz Cichy przypomniał historyczne wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat, po czym odczytano Apel Pamięci. Na zakończenie pierwszej części obchodów złożono wiązanki i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym poległych żołnierzy.

Druga część uroczystości odbyła się na rynku w Proszowicach w formie Pikniku Patriotycznego, podczas którego zaprezentowano sprzęt wojskowy i udostępniono wystawę pamiątkowych fotografii. Dla podopiecznych hufca była to żywa lekcja historii, która powinna na długo pozostać w ich pamięci.