Kulinarnie z Erasmusem

W Namysłowie zakończyły się polsko-litewskie warsztaty w ramach projektu pt. „Jedność w różnorodności. Medialnie, kulinarnie, europejsko!”, współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej „Erasmus+”.

Motywem przewodnim obozu, w którym uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie oraz innych jednostek terenowych OHP, a także młodzież z miejscowości Alytus na Litwie, była promocja zdrowego stylu życia.

Pierwszym punktem 12-dniowego pobytu w Namysłowie była analiza ankiet żywieniowych, które rówieśnicy z Polski i Litwy przeprowadzili w swoich szkołach na etapie przygotowania projektu.

Wnioski z ankiet, dotyczące sposobu odżywania, wykorzystano w trakcie warsztatów. Zajęcia były prowadzone przez dietetyka, który pomógł młodzieży w opracowaniu indywidualnej, zdrowej i zbilansowanej diety. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z zasadami savoir-vivr’u, a także odbyli zajęcia z instruktorem carvingu, który prezentował trudną sztukę tworzenia dekoracji z owoców i warzyw.

Dodatkowym zadaniem warsztatów kulinarnych było nagranie filmu instruktażowego, promującego zdrowy styl życia. W jego tworzeniu pomagał specjalista fotograf, który przeprowadził szkolenie z zakresu sposobu ustawienia światła czy stosowanych kadrów.

Wiedzę tę uzupełniła blogerka kulinarna, znana z propagowania zdrowego stylu życia, która podzieliła się umiejętnościami tworzenia i obróbki graficznej filmu oraz korzystania możliwości, jakie dają media społecznościowe.

Wiedzę na temat polskich i regionalnych tradycji kulinarnych, młodzież zdobywała także podczas wycieczek edukacyjnych, w tym do Wrocławia. W trakcie pobytu w Zakopanym grupa wzięła udział w warsztatach wyrobu oscypka, produktu wpisanego na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego. W Biskupinie z kolei młodzież miała okazję poznać życie pradawnej osady i tradycyjne potrawy serwowane w średniowieczu.

Podsumowaniem 12-dniowego obozu była polsko-litewska, letnia biesiada, podczas której serwowano przygotowane przez siebie potrawy z zachowaniem, wcześniej poznanych zasad savoir-vivr’u. Po posiłku młodzież obejrzała nagrany przez siebie film oraz wystawę fotograficzną o tematyce kulinarnej. Na koniec młodzi Polacy i Litwini odtańczyli „Taniec belgijski”.