Nad morze i w góry

W pierwszym tygodniu sierpnia 45. uczestników Hufców Pracy z Siemianowic Śląskich, Jaworzna, Tychów, Gliwic oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Dąbrowie Górniczej, wyjechało nad morze w ramach projektu grantowego Komendy Głównej OHP „Aktywny wypoczynek z OHP 2019”.

Wyjazd obfitował w zajęcia warsztatowe pod przewodnim tytułem „Bałtyckie inspiracje”, które odbyły się w Jarosławcu. Tematyka turystyczno-krajoznawcza miała na celu przybliżenie historii tej nadbałtyckiej miejscowości.

Dzięki warsztatom kulturowo-historycznym młodzież miała okazję poznać życie, jakie prowadził niegdyś latarnik. Odbyła się też wzbogacona o rejs statkiem wycieczka śladami Książąt Pomorskich. Uczestnicy hufca odwiedzili też Muzeum Bursztynu.

Czas pomiędzy warsztatami wypełniały zajęcia sportowo-rekreacyjne w tym turnieje piłki nożnej, kąpiele morskie oraz wizyty w parku linowym.

– Zajęcia te rozwijały pracę zespołową, a także doskonaliły wzajemną komunikację. Wspólny wyjazd rozbudził wśród uczestników chęć do poznawania nowych miejsc. Poszerzył wiedzę geograficzną, topograficzną, kulturalną oraz interpersonalną – ocenili organizatorzy wyjazdu.

Wyjazd nad morze nie był jedynym tego lata. Tuż po zakończeniu roku szkolnego 12. uczestników z 12-1 Hufca Pracy w Siemianowicach Śląskich udali się na dwudniową wycieczkę w góry.

Młodzież miała okazję zwiedzić Wisłę, zdobywając górski szczyt „Trzy Kopce Wiślańskie”, z którego podziwiać można panoramę Beskidu Śląskiego.

Uczestnicy hufców mieli też czas wolny, który spędzali w centrum Wisły. Nie zabrakło także rywalizacji w ramach gier zespołowych i planszowych oraz wizyt w miejscowej siłowni.