Powstańcze pieśni i gry planszowe

Dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 17.00 w wielu miastach Polski zawyły syreny alarmowe. Minutowy sygnał wybrzmiał  również w Polkowicach.

Towarzystwo Historyczne „Wiktoria”  wraz z Polkowickim Centrum Animacji zorganizowało uroczyste obchody dla mieszkańców. Kadra hufca z uczestnikami również wzięła w nich udział.

Młodzież podziwiała pamiątki historyczne prezentowane przez wolontariuszy i członków TH „Wiktoria”. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować wojskowej grochówki, wcześniej zmierzyć się w grze planszowej „Powstaniec”.

Uczestnicy polkowickiego hufca mieli możliwość samodzielnie wykonać wojskowe rogatywki, założyć powstańczą biało—czerwoną opaskę, zaśpiewać pieśni napisane 75 lat temu. Poczuć się przez chwilę tak, jak ich rówieśnicy walczący o wolną Polskę. Zwieńczeniem uroczystości były wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu Anety Szkudlarek i Marcina Gołdy.

Gospodarzem uroczyści był burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który jest zawsze jest otwarty na propozycje młodzieży i z radością zaprosił kadrę hufca i uczestników na oficjalne spotkanie do ratusza. Komendant hufca Maria Bardon przyjęła zaproszenie w imieniu wszystkich uczestników HP Polkowice.