Kolonie w Tatrach

W wakacyjnym wyjeździe w Tatry pod hasłem „Mam pomysł na siebie” wzięła udział młodzież z HP 5-16 z Sieradza oraz HP 5-11 z Bełchatowa. Celem kolonii było połączenie aktywnych form spędzania czasu wolnego z warsztatami na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Bazą noclegową grupy był pensjonat „Reymontówka” w Kościelisku. Pobyt w Tatrach rozpoczął się 9-kilometrowym spacerem Doliną Kościeliską. Była to podróż przez Jaskinię Mroźną oraz Wąwóz Kraków, który bierze swój początek w górnej części Polany Pisanej.

Kolejny dzień to wyprawa nad Morskie Oko, wcześniej kąpiel w Basenach Termalnych w Chochołowie. Na zakończenie młodzież odbyła wyprawę na Rusinową Polanę. Był też czas na zwiedzanie Zakopanego, a dokładnie Muzeum Tatrzańskiego, Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, kaplicy na Jaszczurówce, która została wybudowana według projektu twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza oraz skoczni narciarskiej. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się kolejką szynową na Gubałówkę, skąd można podziwiać panoramę Tatr.

W czasie wolnym młodzież zaznajamiała się z tradycją i kulturą Podhala, rozgrywała turnieje warcabowe, uczestniczyła w góralskich igrzyskach, grała w krokieta, bulle i w kalambury oraz relaksowała się przy ognisku smażąc kiełbaski.

Ważnym punktem programu wycieczki był wykład pt. ”Bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni” oraz projekcja filmu „Skazany na bluesa”, które zmotywowały uczestników do ożywionej dyskusji na temat zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi, ale także uporządkowania własnego systemu wartości.

Młodzież w drodze plebiscytu wybrała najmilszego uczestnika i uczestniczkę kolonii, którymi zostali Michał Sowała i Zuzanna Makówka z HP 5-16 z Sieradza. Wyjazd został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego Komendy Głównej OHP „Aktywny wypoczynek z OHP – 2019”.