Pamiętamy

W dniach 16-17 lipca w Lublinie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w związku z przypadającą na 11. lipca 76. rocznicą „Krwawej niedzieli”.

Obchody w Lublinie rozpoczęły się od Mszy św. w Kościele Garnizonowym w intencji pomordowanych i pojednania. Po modlitwie wszyscy udali się pod Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich, który znajduje się na skwerze Ofiar Wołynia przy ul. Głębokiej.

Fot.: Dawid Florczak/IPN Lublin

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji społecznych i kresowych. Lubelską Wojewódzką Komendę OHP reprezentował zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Przemysław Jaśkiewicz wraz z pocztem sztandarowym Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ofiar Wołynia przedstawiciele delegacji wieńcowych przeszli na cmentarz przy ul. Białej w Lublinie i wspólnie złożyli wieńce na grobie ś.p. por. Henryka Cybulskiego, komendanta polskiej samoobrony Przebraża w 1943-1944, porucznika Armii Krajowej.