Wystawa polsko-litewska

W hotelu Mercure w Opolu odbył się wernisaż wystawy, prezentującej prace artystyczne uczestników polsko-litewskiej wymiany młodzieży, realizowanej przez podopiecznych Hufca Pracy w Opolu oraz uczniów Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach na Litwie.

Wystawa jest efektem tygodniowych warsztatów artystycznych zorganizowanych pod okiem Andrzeja  Sznejwejsa, prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy” dofinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W czasie warsztatów młodzież poznała teorię dotyczącą barw oraz różnorodnych technik, które zostały w sposób praktyczny wykorzystane podczas zajęć.

 

– Młodzież szukała swojego sposobu na stworzenie własnych dzieł. Różnice w postrzeganiu świata obie grupy postanowiły połączyć w jedno, tworząc fotografie i zmieniając je w rzeczywistość malarską z zastosowaniem technik malarskich make up’ów – mówi Robert Mielcarek, opiekun grupy.

Była też wycieczka do Krakowa, a lekcja muzealna w Kamienicy Szołayskich przybliżyła młodzieży epokę bohemy artystycznej przełomu XIX/XX wieku i sylwetki takich artystów, jak Jan Bułhak czy Mikołaj Ciurlionis.

Wieczorek polski był okazją do prezentacji historii Polski w kontekście współistnienia obu narodów w rocznicę podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.

Polska młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w wieczorku litewskim i przez chwilę poczuć się Litwinem, śpiewając wspólnie hymn litewski na pamiątkę koronacji króla Mendoga – dodaje Mielcarek.

 

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.