OHP Summer Camp

Grupa młodzieży z hufców w Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej oraz Niepołomicach powróciła z wakacji w ramach OHP Summer Camp. Tygodniowy obóz odbył się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu i był możliwy dzięki konkursowi grantowemu Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy.

Pobyt rozpoczął się od wyjazdu do Odrzykonia i zwiedzania ruin gotyckiego zamku rycerskiego Kamieniec. – Młodzi ludzie obejrzeli izbę tortur i wysłuchali ciekawej prelekcji. Kolejnym punktem dnia był udział w warsztatach ceramicznych, podczas których uczestnicy uczyli się obróbki gliny i samodzielnie wykonywali naczynia ceramiczne, odkrywając w ten sposób swój potencjał twórczy – mówi Grażyna Kochanek, komendant 6-24 Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wizytę w malowniczym Odrzykoniu zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. W drodze powrotnej do bazy noclegowej młodzież podziwiała malownicze krajobrazy Pogórza Dynowskiego. Po kolacji dla uczestników zostało zorganizowane spotkanie integracyjne na sportowo.

 

Była też wizyta w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Tam młodzież miała możliwość zapoznania się z historią wielu zawodów, między innymi tych, które sami wykonują. Uczestnicy zobaczyli różnorodne eksponaty takie jak: żelazko z duszą, wiekowe maszyny do szycia. Zapoznali się także z profesją kołodzieja zaliczaną do ginących zawodów – dodaje Grażyna Kochanek.

Piątek, 5 lipca młodzież zaczęła od wizyty w Pijalni Wód Mineralnych w Rymanowie. Kolejnym etapem wycieczki była Huta Szkła Artystycznego Sabina oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. – Prosto z Żarnowca grupa udała się do kina na seans filmowy, a dzień został zakończony wieczornymi warsztatami artystycznymi decoupage. Sobotę, szóstego lipca młodzi ludzie poświęcili na zwiedzanie Zamku w Łańcucie oraz jego okolic – kończy komendant hufca.

Wspólny pobyt w Iwoniczu zakończyła sobotnia wieczorna dyskoteka.