Międzykulturowa ławka

Dobiegła końca trójstronna wymiana młodzieży pn. „Międzykulturowa ławka – polsko-niemiecko-ukraińskie warsztaty rzemieślnicze” odbywająca się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie.

Przedsięwzięcie zorganizowała Opolska WK OHP w partnerstwie ze Specjalną Szkołą Rozwoju Emocjonalnego i Społecznego im. Ruth Cohn z Arnsberga (Niemcy) oraz Szkołą Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej z Kosowa (Ukraina). Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Poprzez kilka luźnych i zabawnych gier integracyjnych młodzież bliżej się poznała, a następnie wspierana przez opiekunów z entuzjazmem przystąpiła do ustalania szczegółów dotyczących budowy i zdobień tytułowej ławki, która wraz z kolorową, trójjęzyczną publikacją stanowiła rezultat końcowy projektu.

Młodzież odwiedziła zakład kowalski w Chocianowicach, gdzie poznała wzornictwo i techniki kowalstwa artystycznego. Zwiedziła zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach oraz poszukiwała inspiracji w Oleskim Muzeum Regionalnym i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Ponadto młodzi ludzie byli z wizytą u władz Olesna oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podczas wieczorków narodowych poznali bliżej tradycje, obyczaje, kraje i regiony partnerów spotkania.

  

Na zakończenie odbył się piknik podsumowujący, podczas którego prezentowano efekt wspólnej pracy młodzieży – zadaszoną ławkę. Nie zabrakło również fotograficznej wystawy plenerowej upowszechniającej wydarzenia, w których młodzież brała udział w czasie trwania trójstronnego spotkania. W pikniku brali udział zaproszeni goście: kierownictwo Opolskiej WK, starosta oleski Roland Fabianek, delegacja ze szkoły partnerskiej w Niemczech: dyrektor Ruth-Cohn-Schule Claudia Brozio, Werner Roland – były dyrektor szkoły „Berufskolleg am Eichholz” i pracownik administracyjny Ruth Reintke, a także dyrektorzy lokalnych szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych, przedstawiciele straży pożarnej i Polskiego Związku Niewidomych oraz uczestnicy i opiekunowie z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Ważnym elementem pikniku było omówienie i podsumowanie międzynarodowego spotkania, przypomnienie zajęć i wycieczek, które miały miejsce podczas projektu, ale przede wszystkim prezentacja rezultatu końcowego całego przedsięwzięcia – „międzykulturowej ławki”, na której widnieją loga OHP i zagranicznych partnerów.