Połączyła ich sztuka

Grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Strzelcach Krajeńskich (Lubuska WK) brała udział w dniach od 14 do 21 maja 2019 r. w polsko-ukraińsko-niemieckiej wymianie w miejscowości Długie.

W ramach projektu pn. „Łączy nas Sztuka” uczestnicy OHP wraz ze swoimi rówieśnikami z Kleeblattschule w Seelow oraz Ukrainy z miejscowości Równe pracowali w trzech grupach roboczych – teatralnej, tanecznej oraz organizacyjnej. Instruktorami poszczególnych grup byli profesjonalni aktorzy, instruktorzy tańca, mający doświadczenie w pracy z młodzieżą. Korzystali oni ze środków multimedialnych, nagłośnienia, scenariuszy.

Ważnym elementem były zajęcia sportowo-rekreacyjne w formie rywalizacji (m.in. zawody sportowe „na wesoło”), wycieczki rowerowe, ogniska połączone z dyskoteką, pieczenie pierników oraz ich dekorowanie, a także codzienne wędkowanie. Odbyły się również zajęcia integracyjno-językowe, które pomagały w nawiązywaniu codziennej komunikacji. Zorganizowano ponadto wycieczkę do Międzyzdrojów.

21 maja w Strzeleckim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu, podczas którego zaprezentowano spektakl pt. „Królowa Śniegu” oraz układ taneczny do muzyki hip-hop. Wysęp uczestników projektu obejrzało ponad 200 dzieci ze strzeleckich przedszkoli.

Spotkanie było możliwe dzięki współfinansowaniu projektu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).