Talenty z Dolnego Śląska

W sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbył się 11 kwietnia 2019 r. po raz piąty Wojewódzki Festiwal Młodzieży OHP „Wiosna Kulturalna”, którego organizatorami byli Dolnośląska WK OHP, Urząd Miasta Góra, Hufiec Pracy w Górze oraz Dom Kultury w Górze.

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Gabriela Szafarowska, życząc wszystkim uczestnikom udanych występów. Następnie głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz Starosta Górowski Kazimierz Bogucki.

W tym roku zmagania sceniczne młodych artystów oceniali: aktor Zbigniew Waleryś; poetka, autorka tekstów piosenek Sabina Klak; aktor, reżyser Teatru Miejskiego w Lesznie Marek Prałat; trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Mażoretki Artis Góra Natalia Skoczylas oraz instruktor Zespołu Mażoretki Finezja Wschowa Natalia Wierzbicka. Z kolei twórczość plastyczną oceniali: dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze Danuta Biernacka, prezes Stowarzyszenia Ujście Baryczy Jolanta Wrotkowska, pracownik PCDN Góra Grażyna Onichimowska.

Jako pierwsze na scenie Domu Kultury w Górze zaprezentowały się zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Mażoretki Artis Góra. Następnie przyszedł czas na podopiecznych jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP z Dolnego Śląska. Nie zabrakło popisów wokalnych, teatralnych oraz tanecznych. Zbigniew Waleryś, który przewodniczył komisji konkursowej, przyznał, że poziom występów był wyrównany i naprawdę bardzo wysoki.

W kategorii muzyczno-wokalnej pierwsze miejsce zajęła Adriana Rokowska z Hufca Pracy w Jaworze oraz Zuzanna Olejniczak z Hufca Pracy w Górze. Na kolejnych miejscach uplasowali się Klaudia Banasiak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich (II) i Kamil Wojda z Hufca Pracy w Ziębicach (III).

W kategorii muzyczno-instrumentalnej najlepiej zaprezentował się Grzegorz Sołtysiak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach, w kategorii teatralnej – Hufiec Pracy w Świdnicy – „Teatr cieni”, a w kategorii tanecznej – reprezentacja z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich – pantomima „Polska”.

Nagrodę publiczności otrzymała Zuzanna Olejniczak z Hufca Pracy w Górze.

W kategorii plastycznej wybrano prace Darii Sitarskiej z Hufca Pracy we Wrocławiu, Michała Szczotki Hufca Pracy w Bielawie, Sary Ciurej Hufca Pracy w Kamiennej Górze.