Kucharze i cukiernicy na stażu w Niemczech

Młodzi kucharze z Hufca Pracy w Augustowie i cukiernicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie (Podlaska WK) powrócili 2 marca ze stażu we Frankfurcie nad Odrą realizowanego w ramach projektu pn. „Nowe perspektywy po zagranicznym stażu zawodowym młodych cukierników, kucharzy i mechaników pojazdów samochodowych” (program Erasmus+).

Pobyt w Niemczech był okazją do zdobycia nowych umiejętności w dziedzinie gastronomii i cukiernictwa. Młodzi ludzie uczyli się m.in. wykonywać niemieckie regionalne potrawy i piec ciasta – tort szwarcwaldzki, muffiny, jabłecznik, ciasto cytrynowe, a także poznali tajniki wypieku bułek i chleba.

  

W czasie wolnym młodzież zwiedziła Frankfurt nad Odrą, a w nim Kościół Mariacki i Europejski Uniwersytet Viadrina oraz spacerowała brzegiem Odry. Był też czas na wizytę na basenie oraz wyjście na kręgle do My Jump Trampolinpark. Zorganizowano również wycieczkę do Tropical Islands oraz stolicy Niemiec – Berlina, gdzie szczególnych wrażeń dostarczyło muzeum figur woskowych oraz rejs statkiem po Sprewie.

Do kwietnia br. kolejne grupy będą realizować staże w Niemczech. Do Brandenburga wyjadą mechanicy, zaś cukiernicy nadal będą się szkolić we Frankfurcie nad Odrą.