Podwyższyli zawodowe umiejętności

Z dwutygodniowego stażu zawodowego w Niemczech, realizowanego w ramach projektu „Europejskie rzemiosło” w ramach programu Erasmus+, powróciła 30 września grupa młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi.

Szesnaście osób, którym towarzyszyło dwoje opiekunów, szkoliło się w zawodach kucharza oraz mechanika pojazdów samochodowych. W trakcie pobytu w Niemczech uczestnicy zdobywali wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Kucharze piekli chleb, bułki, ciasta i ciasteczka, przygotowywali przystawki, zupy, sosy, sałatki, koktajle, a także dania główne, m.in. z ryb, małż i skorupiaków. Każdego dnia po warsztatach odbywały się zajęcia językowe ze słownictwa gastronomicznego.

Z kolei mechanicy szkolili się m.in. w naprawie silnika spalinowego oraz skrzyni biegów – manualnej, automatycznej i półautomatycznej. Każdy z nich najpierw z instruktorem, a później samodzielnie dokonał montażu i demontażu skrzyni biegów. Urozmaiceniem zajęć praktycznych były filmy na temat pracy silnika, skrzyni biegów i zawieszenia samochodu. Mechanicy, podobnie jak kucharze, uczestniczyli w doskonaleniu języka niemieckiego z uwzględnieniem słownictwa branżowego.

Niemieccy instruktorzy byli zadowoleni z pracy młodych Polaków, chwalili ich podejście do zajęć, pracowitość i zaangażowanie w powierzone obowiązki. Na zakończenie pobytu stażyści otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych kwalifikacji.

W czasie wolnym młodzież zwiedziła Berlin, Frankfurt oraz Lübbenau – tzw. małą Wenecję. Kolejne staże w ramach projektu odbędą się również w Niemczech w maju 2017 roku.

g4  g3

logo_erasmus_plus