Dobry zawód – lepsza przyszłość

19 lutego odbyła się wizyta monitorująca przebieg stażu we Frankfurcie nad Odrą, w którym – w ramach projektu „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość” (program Erasmus+) – bierze udział młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Rowie i Hufca Pracy w Szczecinie (Zachodniopomorska WK).

Nowe doświadczenia w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Przemysłu Budowlanego Berlina – Brandenburgii zdobywają uczestnicy kształcący się w zawodach cieśli i technologa robót wykończeniowych. Wizyta była elementem ewaluacji projektu pod względem zgodności z programem merytorycznym i organizacyjnym.

Przeprowadzono rozmowy ze stażystami. Młodzi cieśle korzystają z nowoczesnego parku maszynowego, np. piły, strugu, traku. Mogą też liczyć na duże wsparcie niemieckich instruktorów nauki zawodu. Efektem ich pracy były małe konstrukcje dachowe oraz świeczniki drewniane z wzorami. Równie dobrą opinię zostawiają po sobie młodzi technolodzy wykończenia wnętrz, którzy budowali ścianki i konstrukcje z profili pod zabudowę z płyt regipsowych. Młodzież uczyła się czytać rysunek techniczny i używać narzędzi. Po stworzeniu konstrukcji wykonywano zabudowę, a później szpachlowanie.

  

Obie grupy otrzymały ocenę pracy na poziomie 2-3, gdzie ocena 1 jest najlepszą a 6 najgorszą. Wysoki poziom staży zawodowych, które zakończą się 22 lutego br., to także zasługa obecnych na miejscu opiekunów: Jacka Kozłowskiego – wychowawcy w OSiW w Rowie oraz Arkadiusza Grunwalda – wychowawcy z HP w Szczecinie. Stażystów wspiera też Michał Ritter – opiekun organizacyjny z Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Przemysłu Budowlanego Berlina – Brandenburgii.

Oprócz udanej realizacji programu merytorycznego młodzież bierze udział także w atrakcjach wypełniających jej czas wolny od pracy. Odbyła się już wycieczka do Berlina, zorganizowano wyjście na kręgielnię i strzelnicę oraz zwiedzano Frankfurt nad Odrą.