Ferie na Mazowszu

Od 4 do 8 lutego 2019 r. ponad 80-osobowa grupa młodzieży z mazowieckich jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP przebywała na zimowisku zorganizowanym w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku.

Założeniem wojewódzkiego programu „Zima z OHP” było rozwijanie umiejętności współpracy w zespołach młodzieżowych. Wśród atrakcji zaplanowanych przez wychowawców znalazły się m.in.: wycieczki krajoznawczo-turystyczne, emocjonujące rozgrywki sportowe, zajęcia na basenie, pokazy pierwszej pomocy i fajerwerków „w asyście” strażaków, spotkania Wojewódzkiej Grupy Teatralnej, gry logiczne, dyskoteki, ogniska czy zajęcia warsztatowe w pracowni krawieckiej, ślusarskiej, stolarskiej oraz fryzjerskiej.

Zabawy i gry integracyjne pozwoliły na poznanie się, a także wsparły proces budowania pozytywnych relacji interpersonalnych w grupie rówieśniczej. Podczas warsztatów wykorzystywane były elementy pedagogiki zabawy, efektywnie wpływające na przełamywanie barier i pokonywanie nieśmiałości. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia cukiernicze, podczas których młodzież poznała sposoby dekorowania muffin, tortów i ciasteczek.

Doskonałą okazją do integracji i rozwijania zainteresowań i talentów młodych ludzi były zajęcia w pracowni krawieckiej. Dziewczęta zapoznały się z podstawowymi przyborami krawieckimi, wyposażeniem profesjonalnej pracowni oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwieńczeniem było wykonanie, według własnego projektu, walentynkowych serduszek i fartuszków.

W programie znalazły się również zajęcia w kawiarence internetowej, spotkanie Wojewódzkiej Grupy Teatralnej, mecz piłki nożnej, siatkowej czy tor przeszkód. Razem z młodzieżą bawili się także wychowawcy. Sportowa rywalizacja dostarczyła wielu pozytywnych emocji, a kibice dopingowali zawodników i z entuzjazmem zagrzewali do walki swoich faworytów. Młodzież mogła również pograć w szachy, warcaby oraz różne gry logiczne.

Zorganizowano ponadto kurs pierwszej pomocy, który poprowadzili makowscy strażacy. Jego celem było przygotowanie młodych ludzi do podejmowania bezpiecznych zachowań oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem. W części praktycznej młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczyła się prawidłowego postępowania przy urazach rdzenia kręgowego oraz w przypadkach omdleń, wstrząsów, ataku padaczki, ran, złamań, oparzeń, zadławień, uszkodzeń wewnętrznych, zaopatrywania ran i tamowania krwotoków. Młodzi ludzie nabyli nie tylko podstawowe umiejętności, ale zyskali przeświadczenie, że najważniejsze to nie bać się nieść pomoc poszkodowanym.

Podopieczni mazowieckich jednostek uczestniczyli również w warsztatach nt. bezpiecznego spędzania czasu wolnego, które prowadził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji z Makowa Mazowieckiego. Był też czas na poznanie historii, kultury i folkloru regionu przasnyskiego, wyjście na basen do Mazowieckiego Centrum Rekreacji i Sportu w Chorzelach czy konkursy sportowo-rekreacyjne.

Na zakończenie zimowiska z młodzieżą spotkał się Wojewódzki Komendant OHP Wiesław Leszko, który podziękował zebranym za zaangażowanie w organizację i sprawny przebieg tego przedsięwzięcia.