Są Eko

„Młodzi dla środowiska” to tytuł ogólnopolskiego programu, w ramach którego młodzież ze świętokrzyskich jednostek OHP brała udział w warsztatach i wycieczkach.

5 lutego uczestnicy 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie wybrali się na wycieczkę przyrodniczą nad zalew oraz do parku miejskiego, a następnie wystawę pt. „Wierna 2018” prezentowaną w jędrzejowskiej Galerii Centrum Kultury. Podczas wycieczki młodzież rozmawiała na temat wpływu zachowania człowieka na stan środowiska naturalnego. Z kolei w Centrum Kultury uczestnicy z zaciekawieniem podziwiali prace malarstwa 22 artystów związanych z ziemią jędrzejowską i włoszczowską. Ich główną tematyką jest pejzaż urokliwych miejsc, środowisko naturalne i przyroda w otoczeniu człowieka.

Tego samego dnia podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach uczestniczyli w warsztatach „Jestem eko…” prowadzonych przez dietetyk Annę Rosińską. Młodzi ludzie na co dzień kształcący się w zawodzie kucharza przygotowywali zdrowe ciasteczka z płatków owsianych, soki z buraka i marchewki oraz koktajle z gruszki i banana. Prowadząca zapoznała młodzież z zasadami zdrowego odżywiania się, podkreślając rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Została także poruszona kwestia tak zwanego „jedzenia śmieciowego”. Po prezentacji uczestnicy dyskutowali na temat codziennych nawyków żywieniowych, a następnie samodzielnie przygotowywali dzienny jadłospis. Przedstawione propozycje zostały omówione pod kątem kaloryczności oraz piramidy żywieniowej.