Małopolskie ferie

Jednostki OHP z województwa małopolskiego przygotowały dla swoich uczestników podczas trwających ferii szereg atrakcji.

W Proszowicach podopieczni tamtejszego Hufca Pracy wybrali się pod opieką wychowawcy na otwarte lodowisko działające w Miechowie, jak również do lokalnej kręgielni mieszczącej się w Centrum Kultury i Sportu.

Z kolei uczestnicy Hufców Pracy w Myślenicach i Bochni rozpoczęli ferie od wizyty w kinie. Myślenicka młodzież obejrzała film pt. „Bumblebee”, zaś podopieczni bocheńskiego hufca – polską komedię „Pech to nie grzech”.

Do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, aby obejrzeć wystawy stałe pt. „Tramwaje na Wawrzyńca” oraz „Więcej światła”, udali się wychowankowie Hufca Pracy w Wadowicach. W ponad stuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego, uczestnicy obejrzeli kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych. Wszystkie pojazdy w pełni odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji. Następnie młodzież przeszła na ekspozycję prezentującą zabytkowe żarówki i przedstawiającą historię źródeł światła. Na 20 stanowiskach interaktywnych – w formie prostych ćwiczeń – można było porównać wady i zalety lamp, sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych. Wycieczka zakończyła się w Parku Trampolin w Krakowie.

Podczas ferii dla uczestników Hufca Pracy w Limanowej zorganizowano wyjazd do Nowego Sącza na LaserShot, czyli laserowy paintball. Młodzież po krótkim instruktażu przeprowadzonym przez pracownika sali została wyposażona w pełni skomputeryzowane kamizelki oraz laserowe pistolety do gry. Po zakończeniu rywalizacji najlepszej drużynie wręczono pamiątkowe dyplomy i medale. Wyjazd na LaserShot był dobrą okazją do sprawdzenia się w strzelectwie oraz rozwinięcia umiejętności współpracy w grupie.

  

Młodzież z gorlickiego hufca zgromadziła się na świetlicy, aby rozpocząć kolejny dzień zgodnie z harmonogramem „Ferii z pomysłem”. Następnie, podobnie jak jej rówieśnicy z Proszowic wybrała się na pobliskie lodowisko, gdzie ćwiczyła technikę jazdy na łyżwach pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie spędzili kolejne zimowe popołudnie na wadowickim basenie. Wyjazd odbył się w ramach autorskiego programu „Gotowi na zimę”. Po powrocie, w godzinach wieczornych, odbył się wieczorek filmowy, na którym zaprezentowano popularne wśród młodzieży filmy przygodowe. Rozmawiano też o zasadach bezpiecznego spędzania czasu na śniegu i lodzie.

Pierwszy tydzień ferii w województwie małopolskim powoli dobiega końca, ale to nie koniec przewidzianych atrakcji. Również w drugim tygodniu zimowej przerwy od nauki uczestnicy mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu przygotowanych dla nich przez jednostki OHP.