Nasi bohaterowie

Zespół Szkół w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach był w dniu 13 grudnia miejscem uroczystego spotkania, podczas którego uhonorowano trzech uczestników Środowiskowego Hufca Pracy w Częstochowie (Śląska WK): Sławomira Czyża, Wojciecha Morawca i Piotra Piętaka w podziękowaniu za uratowanie życia swojemu wychowawcy.

30 listopada, godziny poranne. Trzech uczestników ze Środowiskowego Hufca Pracy w Częstochowie jedzie samochodem ze swoim wychowawcą, który jest równocześnie kierowcą, na Mistrzostwa Śląska OHP w tenisie stołowym. Nagle wychowawca zaczyna się źle czuć, zatrzymuje auto, po czym traci przytomność. Chłopcy próbują zatrzymać jakikolwiek samochód, ale bez rezultatów. Jeden z uczestników dzwoni na pogotowie, pozostali dwaj rozpoczynają reanimację kontynuując ją aż do przyjazdu karetki. Wojciech Morawiec, Sławomir Czyż i Piotr Piętak w tym dniu wygrali coś bardzo cennego – walkę o ludzkie życie. Bez ich pomocy wychowawca nie miałby żadnej szansy.

Bohaterscy uczestnicy otrzymali listy z podziękowaniami od Komendanta Głównego Bogdana Ścibuta oraz Wojewódzkiego Komendanta OHP Arkadiusza Sobków (na zdjęciu u góry z uczestnikami), pamiątkowe zegarki i bony towarowe. Nagrody ufundował również prezes katowickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Jacek Kwiatkowski.

W liście Komendanta Głównego skierowanym do uczestników czytamy:

Dziękuję Wam za działanie bez wahania, zgodne z powinnością ratowania życia bliźniego. Przyczyniliście się do ocalenia życia naszego wychowawcy. Wykazaliście się dojrzałością, odwagą i determinacją. Jestem z Was dumny, choć czynimy starania, by oszczędzać Wam najtrudniejszych wyzwań. Dobry uczynek zasługuje na uznanie i wdzięczność nie tylko rodziny naszego pracownika, ale całej społeczności Ochotniczych Hufców Pracy.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wojewódzki Komendant Arkadiusz Sobków, wiceprezes Zarządu ZDZ w Katowicach Halina Kasznia, dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach Kazimierz Lamch oraz komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Częstochowie, którego uczestnikami są chłopcy, Halina Konefał.