Samorządni z OHP

Komendant Główny OHP Bogdan Ścibut spotkał się 5 grudnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie z Ogólnopolską Kapitułą Samorządności Młodzieży OHP.

Towarzyszyli mu doradcy Komendanta Głównego OHP: Beata Biały i Krzysztof Sikora, a w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Wojewódzkich Komend oraz Centrów Kształcenia i Wychowania tworzący Kapitułę.

4 grudnia, w pierwszym dniu pobytu młodych „samorządnych” z OHP, powitał ich dyrektor Biura Edukacji Komendy Głównej OHP Sławomir Męcina oraz gł. organizator z Biura Edukacji KG Dorota Słomska, a później rozpoczęły się warsztaty integracyjne dla kadry i młodzieży. Kolejnym punktem dnia była wycieczka do Krakowa, którą rozpoczęło spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Następnie zwiedzono Katedrę i Wzgórze Wawelskie, a ulicami Kanoniczą i Grodzką udano się pod Okno Papieskie na ulicę Franciszkańską 3 i dalej na krakowski rynek, gdzie wysłuchano hejnału z Wieży Kościoła Mariackiego, by później podziwiać słynny ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej.

Po powrocie młodzież i kadra spotkała się z Łukaszem Żelechowskim – niewidomym od urodzenia nauczycielem, informatykiem i podróżnikiem, zdobywcą Kilimandżaro, Elbrusa i Aconcaguy. Osobą, która mimo swoich znacznych ograniczeń uprawia płetwonurkowanie, turystykę rowerową, skacze ze spadochronem, zajmuje się dziennikarstwem radiowym oraz realizacją dźwięku, ma dyplom szkoły aktorskiej. Spotkanie wywarło na uczestnikach ogromne wrażenie i pokazało jak wiele można osiągnąć, jeżeli czegoś bardzo się pragnie i konsekwentnie dąży do realizacji marzeń. Dzień zakończył się pieczeniem pierników i przygotowywaniem kartek świątecznych na kiermasz dla fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

5 grudnia rozpoczął się od zwiedzania Muzeum – Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Następnie była okazja do spróbowania specjalności miasta – słynnych kremówek papieskich. Po powrocie młodzież spotkała się z Komendantem Głównym OHP Bogdanem Ścibutem oraz jego doradcami Beatą Biały i Krzysztofem Sikorą.