Odwiedzili Komendę Główną OHP

7 listopada Komendę Główną OHP odwiedziła młodzież i kadra z Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyska WK), który niedawno obchodził 50-lecie swojego istnienia.

Z delegacją OHP spotkała się Zastępca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha. Swobodna atmosfera spotkania sprzyjała rozmowom na przeróżne tematy dotyczące dnia codziennego. Zadanych zostało wiele pytań. W odpowiedzi wychowankowie OHP mogli posłuchać o pracy na najwyższym szczeblu naszej instytucji. Na zakończenie młodzież na ręce Pani Komendant złożyła podziękowania Komendantowi Głównemu OHP, jego zastępcom i wszystkim pracownikom za ich codzienną pracę, dzięki której oni mogą kontynuować kształcenie i zdobywać kwalifikacje zawodowe.

Wycieczka została ufundowana dla młodzieży skarżyskiego hufca przez Komendanta Głównego OHP w związku z obchodzonym jubileuszem. Jej główną atrakcją było zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Młodzież mogła tu poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych przyrządach. Przygoda rozpoczęła się w Strefie Eksperymentowania, czyli otwartej przestrzeni zajmującej większą część pierwszego piętra Kopernika. Uczestnicy eksperymentowali z falami, prądem, płynami, zjawiskami chaotycznymi, magnetyzmem. Przekonali się, jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat, a niektórzy przetestowali również możliwości własnego ciała, takie jak wydolność fizyczna, refleks, precyzja ruchów, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje. W części wystawy poświęconej procesom biologicznym młodzież mogła na własne oczy zobaczyć między innymi fotosyntezę, przyjrzeć się stułbiom i rozrastającym się grzybom.

Duże wrażenie wywarł na młodzieży pobyt w strefie poświęconej kosmosowi. Na początek uczestnicy obejrzeli wystawę „Patrz: Ziemia” prezentującą badania kosmiczne i wykorzystanie ich w codziennym życiu. Zobaczyli unikatowe zdjęcia przestrzeni kosmicznej i kolekcję meteorytów. Ponadto podopieczni hufca wzięli udział w seansie „Czarne dziury. Podróż w nieznane”. Przy wykorzystaniu najnowocześniejszej techniki wyruszyli w wirtualną podróż w głąb kosmosu, aż po horyzont zdarzeń czarnych dziur.

O obchodach 50-lecia Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej pisaliśmy tutaj.