W sprawie praw zwierząt

28 młodych Węgrów, Rumunów, Turków i Polaków – uczestników Centrum z Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy wzięło udział w projekcie „One voice for animal rights” realizowanym w ramach programu Erasmus+.

W trakcie tygodniowego pobytu młodzież pracowała w charakterze wolontariuszy w Azylu „Oleśnickie Bidy”. Wyprowadzała psy na spacery, zajmowała się utrzymaniem czystości w ich kojcach oraz boksach dla kotów, szykowała jedzenie, a nawet budowała budy dla psów oraz samodzielnie tworzyła drapaki dla kotów. Przeprowadzono także dyskusję na temat ochrony praw zwierząt, podczas której każdy mógł przedstawić swoje zdanie i przemyślenia w tym temacie. Wizyta w schronisku pokazała, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale również spory obowiązek.

W czwartkowe przedpołudnie młodzież odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6, gdzie zapoznała dzieci z wegetariańskimi oraz wegańskimi daniami. Uczestnicy projektu przygotowali m.in. pudding chia, owsiane ciasteczka, babeczki z owocami. Uczniowie mogli również spróbować mleka sojowego oraz tofu. Wszystkim bardzo smakowały zdrowe przysmaki. Po południu zorganizowano zajęcia dogoterapii i zaprezentowano tresurę psów.

Zwieńczeniem projektu była wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, którego głównymi celami działalności są: ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, upowszechnianie wiedzy z ekologii, biologii, ochrony środowiska i behawioru zwierząt. Po wizycie nastał czas na zwiedzanie Wrocławia i krótkie zakupy. Ponadto grupy z różnych państw organizowały podczas projektu tzw. wieczory narodowościowe przygotowując dania swoich rodzimych kuchni. Był węgierski gulasz, chlebki lawasz, bigos i dania z kaszy kuskus.

Projekt „One voice for animal rights” był okazją do lepszego poznania praw zwierząt, pomocy wielu z nim, ale również poznania osób z innych państw, ich kultury, tradycji, dań narodowych.