Pielgrzymując do Wadowic

40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzież Śląskiej WK OHP uczciła pielgrzymką do Wadowic.

Swoją wędrówkę uczestnicy wraz z zastępcą Wojewódzkiego Komendanta Jarosławem Kańkowskim rozpoczęli w Bazylice Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyła się Eucharystia dziękczynna w intencji Śląskiej WK OHP celebrowana przez Duszpasterza Wojewódzkiego ks. Jacka Gancarka. Wierni modlili się za całą społeczność Ochotniczych Hufców Pracy – za uczestników, wychowawców oraz kierownictwo. Tuż po mszy uczestnicy mieli okazję zwiedzić wnętrze bazyliki, gdzie znajduje się m.in. Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kaplica Ukrzyżowanego Chrystusa, Kaplica Św. Jana Pawła II czy Kaplica Świętej Rodziny z barokową chrzcielnicą, przy której ochrzczony została Karol Wojtyła.

Następnie młodzież podzielona na dwie grupy zwiedziła niedawno odnowione Muzeum Domu Rodzinnego Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W podzielonym na kilkanaście stref muzeum w nowoczesnym, multimedialnym stylu można zapoznać się z życiem, działalnością i nauczaniem tego Wielkiego Polaka. Młodzież obejrzała ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży oraz podróżnika. Największe jednak wrażenie na zwiedzających zrobiło, z oryginalnie zachowanymi eksponatami, dwupokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów, gdzie na świat przyszedł Karol.

Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w wadowickiej kawiarni i degustację przepysznej „papieskiej” kremówki. Zwieńczeniem pielgrzymki był wspólny posiłek w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Lanckoronie, gdzie Duszpasterz Wojewódzki wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkę – książkę pn. „Wielki Pontyfikat św. Jana Pawła II”.